Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny świń w Niemczech rosną z powodu braku większej podaży

Ceny świń

Jak podaje niemieckie stowarzyszenie grup producentów trzody chlewnej, ceny świń rosną w nowym tygodniu uboju. Wszystko przez coraz mniejszą podaż.

Spojrzenie na liczby w imponujący sposób potwierdziło niedobór na rynku żywca. Liczba świń poddanych ubojowi w Niemczech w ciągu ostatnich trzech tygodni była od 10 do 15 proc. niższa od wielkości uboju z roku poprzedniego. To już stało się oczywiste: „Niewielki asortyment świń gotowych do uboju dostępny na rynku nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ceny to odzwierciedlają; trzoda chlewna coraz rzadsza

To już stało się oczywiste: „Niewielki asortyment trzody chlewnej gotowej do uboju dostępny na rynku nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ceny świń ponownie rosną w nowym tygodniu uboju, donosi stowarzyszenie grup producentów w swoim cotygodniowym raporcie. „Siłą napędową tego pozytywnego rozwoju jest wyraźna podaż żywych zwierząt w Europie, która spotyka się ze wzrostem popytu na mięso” – opisuje sytuację rynkową grupa interesu hodowców trzody chlewnej.

Spojrzenie na liczby potwierdza to stwierdzenie imponująco. Liczba świń poddanych ubojowi w Niemczech w ciągu ostatnich trzech tygodni była od 10 do 15 proc. niższa od wielkości uboju z roku poprzedniego. Tak ogromnej luki w podaży nie da się zrekompensować outsourcingiem z chłodni itp. po czerwonej stronie. W rzeczywistości jest odwrotnie: popyt gwałtownie rośnie pod koniec wakacji.

„W północnej Europie grillowanie konsumentów powracających z wakacji zapewnia rosnący popyt. Impulsu dodają także wielkie imprezy, takie jak festiwale folklorystyczne czy festiwale” – donosi ISN. Oznacza to również: Wraz z końcem sezonu wakacyjnego wzrastają również wymagania surowcowe przemysłu przetwórstwa mięsnego.

Świnie gotowe do uboju są szybko poszukiwane i odpowiednio sprzedawane. ISN wie, że istnieje również perspektywa wznowienia eksportu niemieckiej wieprzowiny do Korei Południowej. To oczywiście nadałoby rynkowi dodatkowy impuls. W każdym razie sprzedaż na rynku mięsa nadal idzie dobrze. Rozproszone opady nie zmniejszyły zapotrzebowania na grille, a związane z nimi łagodniejsze temperatury były nawet mile widziane, donosi VEZG. Przy dobrej sprzedaży perspektywy na nadchodzący tydzień są przyjazne, mówi się na końcu.

Ceny świń rosną do 2,05 EUR

W okresie od 25 sierpnia do 31 sierpnia VEZG podał ceny świń w wysokości 2,05 EUR za punkt indeksowy. W porównaniu z poprzednią ofertą ceny wzrosły o kolejne 5 centów. Przedział cenowy wynosi od 2,0 do 2,05 euro za kg SG. To albo pokazuje, że ceny mogły osiągnąć szczyt – albo po prostu, że nie wszyscy rzeźnicy są gotowi na podążanie za wyższymi cenami (ceny domów?). Jednak biorąc pod uwagę bardzo małą podaż, powinno to być trudne.

W każdym razie, liczba świń zarejestrowanych do obrotu, wynosząca 237 000 sztuk, była tak duża (mała) jak w poprzednim tygodniu, za które na koniec rozliczono 238 700 świń. Średnia masa ubojowa została podana jako 96,2 kg. Jest to niezmieniona masa ubojowa w porównaniu z poprzednim tygodniem i sugeruje, że podaż żywych zwierząt ustabilizuje się na obecnym niskim poziomie.

Popyt na prosięta w ostatnim czasie ożywił się. Odwrotna oferta jest coraz mniejsza. W rezultacie ceny loco gospodarstwo są zwykle stałe, donosi VEZG. Cena za prosięta 25 kg (grupa 200) w okresie od 22 sierpnia do 28 sierpnia wynosiła 50 euro za sztukę. To o 3,50 euro więcej niż w poprzednim tygodniu. W obliczu rosnących cen trzody chlewnej ceny prosiąt również powinny nadal rosnąć.

Na tle wzrostu cen na rynku trzody chlewnej i ożywionego popytu, ceny loch rzeźnych również mają tendencję do wzrostu. Za okres od 25 sierpnia do 31 sierpnia cena została podana jako 1,18 euro za kg SG. W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnia cena wzrosła o 7 groszy. Przedział cenowy wynosił od 1,16 do 1,20 centa – i nadal wskazuje umiarkowanie w górę.

Czytaj również: Ceny skupu mleka w lipcu z potężnymi wzrostami rok do roku

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023