Talk icon

Informacje

22-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

NFOŚiGW: “Czyste powietrze” z blisko 400 tys. wniosków na kwotę 6,7 mld zł

Czyste powietrze

W programie "Czyste Powietrze" złożono do tej pory 397 tys. wniosków na kwotę dofinansowania ponad 6,7 mld zł – przekazał NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał, że od startu programu – we wrześniu 2018 roku – do tej pory złożono 397 798 wniosków na kwotę dofinansowania ponad 6 mld 733 mln zł. Dodano, że między 11 a 18 lutego złożono blisko 3 tys. wniosków na 73 mln zł.

Obecnie trwa trzecia edycja programu “Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że umowy podpisano z blisko 328 tys. beneficjentami na kwotę ponad 5 mld 362 mln zł. Do tej pory wypłacono ponad 2 mld 467 mln zł.

Od końca stycznia br. uruchomiono trzecią edycję programu "Czyste Powietrze", która uprawnia do otrzymania nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła.

Program "Czyste powietrze" rozróżnia przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji – na dwie kategorie. W pierwszej kategorii są osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla takiej grupy osób przewidziana jest dotacja podstawowa do 30 tys. zł. 

Druga część programu z podwyższonym poziomem dofinansowania jest skierowana do osób o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziana jest wyższa dotacja – nawet do 37 tys. zł.

Czyste powietrze

Celem programu jest wymiana przestarzałych pieców

Trzecia edycja programu przewiduje do 69 tys. zł dotacji dla osób o miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę i dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Czytaj też: NFOŚiGW: Zrealizowano 290 wniosków o dopłatę w ramach programu "Mój Elektryk"

PAP/fot.Pixabay/Maxpixels

swiatrolnika.info 2022