Talk icon

Informacje

09-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Narodowy Holding Spożywczy blisko. Ważne decyzje senackiej komisji

Narodowy Holding Spożywczy

Pomysł, aby Narodowy Holding Spożywczy przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych, został poparty przez senacką komisję rolnictwa.

Wynika to z faktu, że podczas ostatniego posiedzenia senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do ustawy ws. przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych. Samo przekazanie spółek ma umożliwić utworzenie holdingu spożywczego. Chodzi o nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa uchwaloną przez Sejm w połowie listopada br.

Narodowy Holding Spożywczy ma działać jak Krajowa Spółka Cukrowa

Na posiedzeniu komisji, wiceminister Rafał Romanowski wyjaśnił, że celem nowelizacji jest umożliwienie przekazania spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma to pozwolić na utworzenie państwowego holdingu spożywczego, nad czym pracuje resort aktywów. Z kolei start NHS planowany jest wraz z następnym sezonem owoców miękkich.narodowyholdingspozywczy2 09.12

Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gestii KOWR jest 38 spółek.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które będą objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

Czytaj także: Narodowy Holding Spożywczy – resorty rolnictwa i aktywów państwowych podpisały umowę o współpracy

źródła: PAP/ fot. pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023