Informacje
12-06-2022
Najpopularniejsze choroby ogórków to m.in. bakteryjna kanciasta plamistość ogórka, mączniak prawdziwy czy też mozaika ogórka.
Uprawa ogórków jest dość wymagająca, ale w Polsce mimo tego tych warzyw produkuje się bardzo dużo. Złotą zasadą jest przede wszystkim używanie wysokiej jakości, zaprawionych nasion. To podnosi odporność roślin już na początkowym etapie wzrostu. Uprawa ogórków jest jednak narażona na wiele chorób.
Najczęstsze choroby ogórków
Ogórki najcześćiej padają ofiarą infekcji bakteryjnych, grzybowych oraz wirusowych. Najczęstsze choroby ogórków z tej grupy to m.in. bakteryjna kanciasta plamistość ogórka, mączniak oraz mozaika ogórkowa. Pierwsza z chorób atakuje młode oraz starsze rośliny. Początkowo objawia się pojedynczymi, jasnozielonymi plamami na liściach, które z czasem zajmują całą powierzchnię liścia przy suchej pogodzie plamki, wykruszają się, tworząc dziury, a przy nadmiernej wilgotności w miejscu plam pojawia się śluzowaty nalot. Dobrze znany mączniak prawdziwy tworzy najpierw małe plany na górnej i spodniej stronie liścia. Z czasem plamy powiększają się i pokrywają się charakterystycznym białym, mączystym nalotem, co prowadzi do żółknięcia i zamierania liści. Mączniak jest najgroźniejszą chorobą ogórka, ponieważ jego objawy często nie są jednoznaczne. Zwykle atakuje latem (VII-VIII) i objawia się pojawianiem się żółtawych, kanciastych plam (blisko krawędzi liści), które szybko zajmują całą blaszkę liściową, co w efekcie prowadzi do zamierania liści i całych roślin. Inne choroby to również mozaika ogórka, która jest chorobą wirusową. Najpierw na liściach pojawiają się żólto-zielone drobne plany, co dalej prowadzi do zniekształcania i karłowacenia całych roślin.
Choroby ogórków to jednak nie wszystko. W uprawie mogą wystąpić także szkodniki. Do najgroźniejszych należą przędziorek chmielowiec oraz mszyca kruszynowo-ogórkowa.
Sposoby zapobiegawcze
Choroby ogórka mogą przyspożyć wielu problemów w uprawach, dlatego warto im zapobiegać. Pomóc może w tym znajomość kilku zasad. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby wybierać odmiany odporne. Ponadto ważne jest usuwanie z plantacji resztek roślinnych oraz wysiewanie nasion dobrej jakości. Aby choroby ogórka nie pojawiły się w uprawach, pamiętajmy również o stosowaniu zmianowania, odkażaniu narzędzi do pielęgnacji roślin oraz opryskach preparatami naturalnymi sporządzonymi na bazie np. wrotyczu czy czosnku.
Czytaj też: Uprawa ogórków na podporach ma wiele korzyści. Jak zrobić podpory?
cdr.gov.pl/muratordom.pl/fot.pixabay.com