O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-05-2023

Autor: Świat Rolnika

Müller: Bezpieczeństwo rolników jest priorytetem dla rządu PiS

Bezpieczeństwo rolników

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, że bezpieczeństwo polskiego obywatela i pilskich rolników jest priorytetem dla PiS.

Przypomniał, że trwają negocjacje w sprawie importu żywności z Ukrainy. Dodał, że Komisja Europejska nie podjęła właściwych działań, więc PiS musiał wprowadzić zakaz wwozu ukraińskich produktów. 

Bezpieczeństwo rolników najważniejsze

Müller w środę w Radiu Gdańsk został zapytany, na jakim etapie są rozmowy między polskim rządem a Komisją Europejską w sprawie przewozu do Polski żywności z Ukrainy. 

,,Polska kilkanaście tygodni temu przekazywała do Komisji Europejskiej informacje dotyczące ryzyka związanego z destabilizacją rynku rolno-spożywczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Komisja Europejska nie podjęła właściwych działań, więc musieliśmy wprowadzić zakaz" – odparł rzecznik rządu.

Jak dodał, w tej chwili możliwy jest tylko tranzyt towarów przez Polskę. 

,,Nie wycofamy się z tej decyzji, dopóki nie będzie pewności, że ewentualne odblokowanie innych działań eksportowych będzie bezpieczne. Negocjacje trwają. Ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe, prewencyjnie wprowadziliśmy zakaz na większą liczbę produktów. W tej chwili trwają negocjacje z Komisją Europejską, zakaz obowiązuje przez najbliższe kilkanaście tygodni. Jest czas na rozmowy. Sprzedaż towarów do innych krajów jest możliwa w ramach tranzytu, to korzystne dla Ukrainy. Pomagamy w eksporcie w taki sposób, by nie destabilizowało to naszego rynku" – zaznaczył Müller.

Bezpieczeństwo rolników

Wsparcie dla rolników 

Rzecznik rządu był również pytany o wsparcie ze strony rządu oraz Unii Europejskiej dla polskich rolników, którzy zostali poszkodowani w wyniku problemów z ukraińskim zbożem w Polsce. 

,,Jeśli mówimy o eksporcie i imporcie, to mówimy o kwotach rzędu miliardów złotych, nawet do 10 miliardów. Takie kwoty proponujemy rolnikom, by ustabilizować sytuację. Czy Unia Europejska jest w stanie przekazać środki w takiej wysokości? Ja w to nie wierzę. Ale każdy milion euro, który dodatkowo wchodzi do polskiego budżetu dla polskiego rolnika, jest dobrą informacją" – podkreślił. 

Dodał, że rząd jest gotowy przekazać środki z polskiego budżetu, ale na niektóre z nich wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej. Zapewnił, że bezpieczeństwo rolników jest priorytetem dla rządu.

,,Wiele zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku i ile osób zdecyduje się na skorzystanie ze wsparcia. To bardzo szeroki program, który dotyczy wielu obszarów. Dyskutujemy głównie o eksporcie z Ukrainy, ale działania na polskiej wsi mają szerszy charakter. Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo polskiego obywatela, polskiego rolnika" – zapewnił Müller.

Zobacz także: Morawiecki: Nie pozostawimy polskich rolników samych

PAP/fot.KPRM

swiatrolnika.info 2023