O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

07-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

MS: Ustawa antylichwiarska zostanie rozszerzona na rolników i przedsiębiorców

Ustawa antylichwiarska

Według zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości ustawa antylichwiarska zostanie w przyszłości rozszerzona na rolników i przedsiębiorców.

Uchwalenie ustawy "antylichwiarskiej" kładzie kres wykorzystywaniu ludzkich dramatów i tragedii; będziemy chcieli rozszerzyć tę ustawę także na rolników i przedsiębiorców, przygotujemy w tym celu nowy projekt – zapowiedzieli Zbigniew Ziobro i Marcin Warchoł. Przekazali, że już przyjęte przepisy obniżają  ponad pięciokrotnie koszty pożyczek, tzw. chwilówek.

Ustawa antylichwiarska została przyjęta przez Sejm

Sejm w czwartek przyjął ustawę "antylichwiarską" przygotowaną przez resort sprawiedliwości, która przewiduje określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że  ustawa antylichwiarska "kładzie kres wykorzystywaniu ludzkich dramatów i tragedii osób zmuszonych sytuacją życiową do zaciągania pożyczek na bardzo niekorzystnych warunkach". 

"Dziś sprawiedliwość i uczciwość zatriumfowały w Sejmie i mamy nadzieję, że taki też będzie dalszy tok pracy nad tą ustawą w Senacie" – powiedział Ziobro.

Wiceszef MS Marcin Warchoł dodał, że uchwalona ustawa antylichwiarska obniża ponad pięciokrotnie koszty pożyczek, tzw. chwilówek. 

"Dziś za pożyczkę na 1 tys. zł wziętą na 30 dni, trzeba zapłacić 275 zł kosztów pozaodsetkowych, a po naszej zmianie będzie to 50 zł" – zauważył Warchoł.

Ponadto jak mówił, ustawa wprowadza nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad "firmami chwilówkowymi". Dodał, że notariusze, komornicy i sędziowie będą musieli sprawdzać, czy w tle egzekwowanej wierzytelności nie ma pożyczki lichwiarskiej.

Ustawa antylichwiarska

Przepisy zostaną rozszerzone na rolników i przedsiębiorców

Warchoł zapowiedział, że MS chce rozszerzyć ustawę "antylichwiarską" na rolników i przedsiębiorców. Jak mówił, "słyszy się dziś o różnych trickach, które stosują firmy lichwiarskie po to, żeby żerować na biedzie i krzywdzie ludzi". 

"Często to jest zmuszanie do zaciągania pożyczki osób, które muszą wcześniej wpisać się na listę przedsiębiorców, te tricki muszą być ukrócone" – podkreślił Warchoł.

Wyjaśnił, że nie wprowadzono stosownych przepisów w tym obszarze we właśnie uchwalonej ustawie, ponieważ ustawa antylichwiarska musiałby być po raz kolejny ratyfikowana przez Komisję Europejską, co spowolniłoby jej bieg na długie miesiące. 

"Dlatego też przygotujemy nową ustawę, którą obejmiemy rolników i przedsiębiorców" – powiedział wiceminister.

Pytany, kiedy ten nowy projekt zostanie przygotowany i trafi do Sejmu, odparł, że "niebawem, w najbliższym czasie". W czwartkowym głosowaniu ustawę o zmianie przepisów "w celu przeciwdziałania lichwie" poparło 303 posłów, przeciw było 11, zaś 130 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Rząd przyjął obszerne propozycje autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości w końcu listopada ub.r., do Sejmu wpłynęły one pod koniec grudnia zeszłego roku. W styczniu odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie, po którym projektem zajęły się sejmowe komisje: sprawiedliwości i praw człowieka oraz finansów, oraz sejmowa podkomisja.

Ustawa antylichwiarska odnosi się do zmian w kilku aktach prawnych – chodzi o nowelizacje: Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu karnego, Prawa bankowego i ustawy o kredycie konsumenckim. 

Czytaj też: Nowa ustawa antylichwiarska ograniczy dostęp do pożyczek

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023