O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Złożono ponad pół miliona wniosków w programie "Czyste Powietrze"

Moskwa czyste powietrze

W ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł – poinformowała Anna Moskwa.

Jak podkreśliła minister klimatu i środowiska podpisano już 460 tys. umów na kwotę 8 mld zł. Zapowiedziała, że resort przygotowuje zmiany w programie. Przekazała również, że w najbliższych tygodniach ruszy program "Energia dla wsi", gdzie będzie możliwość składania kompleksowych wniosków na odnawialne źródła energii.

Program “Czyste Powietrze” czekają zmiany? 

"W ostatnich dniach – sprawdzaliśmy – mamy 530 tys. złożonych wniosków na kwotę prawie 10 miliardów, z tego podpisanych umów 460 tys. na kwotę 8 miliardów" - powiedziała w poniedziałek minister Anna Moskwa pytana na konferencji prasowej o program "Czyste Powietrze".

Jak dodała, "to pokazuje, że program +Czyste Powietrze+ cieszy się dużą popularnością i jest dobrze skrojony".

"Rzeczywiście, przygotowujemy zmiany w +Czystym Powietrzu+; będziemy je w najbliższych dniach kompleksowo komunikować. Ale oczywiście ta pierwsza zmiana, której się można domyślać – analizowaliśmy zmiany cen na rynku zarówno usług, jak i towaru – więc ta pierwsza zmiana to oczywiście zmiana finansowa. Na bieżąco obserwujemy też, jak jeszcze przyspieszyć ścieżkę wypłaty" – tłumaczyła.

"Idziemy w kierunku przyspieszenia ścieżki, żeby zmobilizować zarówno fundusz, jak i obywatela, który to wsparcie otrzymuje" – mówiła.

Czyste Powietrze

Za kilka tygodniu rusza program “Energia na wsi”

Minister przekazała, że w najbliższych tygodniach będzie komunikowany program "Energia dla wsi". 

"Tam też będzie możliwość składania kompleksowych wniosków na odnawialne źródła energii, bo +Czyste Powietrze+, to nie tylko kocioł, nie tylko termomodernizacja, ale też odnawialne źródła energii. Tam też będzie specjalna ścieżka (...) dla terenów wiejskich" – powiedziała.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Minister przekazała, że zmiana w "Moim Prądzie" już jest faktem. "6 tys. dla fotowoltaiki, instalacji indywidualnej i 16 tys. dla magazynu energii".

Czytaj też: Anna Moskwa apeluje o wyłączenie gospodarstw domowych z systemu ETS

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023