O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Moskwa: Opłaty za prąd będą zamrożone do zużycia 2000 kWh

Moskwa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w 2023 roku zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd do zużycia 2000 kWh.

Będą jednak "pozytywne wyjątki" dla osób niepełnosprawnych i "dużych rodzin", w przypadku których każda ilość powyżej limitu będzie liczona wg taryfy URE. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek wieczorem, że rząd przyjął projekt ustawy, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej po cenie z 2022 r. wyniesie 3 tys. kWh dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi przewidziano limit w wysokości 2,6 tys. kWh, a dla pozostałych gospodarstw domowych – 2 tys. kWh.

Moskwa o zamrożeniu cen prądu

We wtorek rano minister Moskwa potwierdziła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w poniedziałek rząd "opracował i przyjął ustawę dotyczącą zamrożenia cen dla wszystkich gospodarstw domowych, dla wszystkich użytkowników taryfy G".

Podkreśliła także, nawiązując – jej zdaniem – do niepełnych, a w niektórych mediach błędnych informacji, że "zarówno cena energii, jak i wszystkie koszty dodatkowe, czyli wszystkie opłaty dodatkowe, wszystkie te składowe naszego rachunku zostaną zamrożone".

,,Czyli tyle, ile płaciliśmy łącznie za zużycie wolumenu 2000 kWh w 2022 roku, tyle samo zapłacimy w 2023 roku. Każda ilość powyżej tego wolumenu będzie liczona zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez URE (Urząd Regulacji Energetyki) w końcówce tego roku" – zapowiedziała.

Doprecyzowała, że na przykład, gdy "gdy jest 2000,001 (zużycia kWh - PAP), to od tego ”jeden” już mamy podwyższoną stawkę, wg stawki taryfowej URE". "Natomiast do 2000 (kWh), dopóki na liczniku to zero nie zamieni się w jeden, to od zera do 2000 (kWh) całość opłat, cały koszt rachunku jest zamrożony (...)" – wyjaśniła.

Moskwa

Pozytywne wyjątki

Szefowa MKiŚ wskazała jednocześnie na "pozytywne wyjątki", w tym dotyczące osób niepełnosprawnych.

,,Te gospodarstwa domowe, w których mieszka osoba niepełnosprawna, mamy zwiększenie tego zużycia, zamrożenia bez podwyżki do 2,6 tys. kWh. Jeżeli mówimy o rolnikach, albo posiadaczach karty dużej rodziny, tutaj ten limit jest wyższy, ze względu na wyższe zużycie, do 3000 kWh" – poinformowała Moskwa.

W poniedziałkowym komunikacie po posiedzeniu rządu wyliczono, że na system wsparcia w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej trzeba będzie przeznaczyć ok. 23 mld zł. Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie – skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r. Jak podano, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).

Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jak wyjaśniono, o dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Dodano, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Rząd będzie chciał zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Zgodnie z projektem gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wskazano, że wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Czytaj też: Kowalczyk: Ceny żywności mogą wzrosnąć przez drożejącą energię

PAP/fot.MKiŚ

 

 

swiatrolnika.info 2023