Talk icon

Informacje

18-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Monika Przeworska: Nastroje w rolnictwie są najgorsze od 30 lat

Monika Przeworska

Widzimy ogromny wzrost cen środków do produkcji rolnej. W górę poszybowały m.in. ceny paliw czy nawozów – przekazała Monika Przeworska

W dodatku nadciąga Zielony Ład, który będzie kolejnym czynnikiem pogłębiającym kryzys. Ekonomiści mówią jednoznacznie, że wprowadzenie zasad Zielonego Ładu spowoduje, że dochodowość rolników spadnie. Podobnie będzie z produkcją rolną. To wszystko sprawiło, że nastroje w gospodarstwach rolnych są najgorsze od niemal 30 lat – dodała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Monika Przeworska: Obecna sytuacja w rolnictwie jest niepokojąca

Według raportu opublikowanego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w polskim rolnictwie mamy obecnie kryzys. Jak zaznaczyła Monika Przeworska, na sytuację w polskich gospodarstwach „trzeba patrzeć z niepokojem”.

“Raport jest druzgocący. Nastroje w gospodarstwach rolnych są najgorsze od niemal 30 lat. Wynika to przede wszystkim z ogromnego wzrostu cen środków do produkcji. W górę poszybowały m.in. ceny paliwa czy nawozów. Obecna sytuacja geopolityczna pogłębi kryzys. Rosja i Ukraina to potentaci w produkcji zbóż. Kijów wypadł z obrotu, jeżeli chodzi o wprowadzenie na rynek zboża. Podobnie będzie z Moskwą z racji sankcji. Sytuacja się drastycznie zmienia” – wyjaśniła.

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej traktuje sytuację za wschodnią granicą Polski nie jako szansę dla krajowych gospodarstw, ale jako odpowiedzialność. Jak zaznaczyła, „musimy produkować zboże, żeby nie zabrakło żywności”.

“Bardzo często słyszymy deklaracje ze strony polityków, że w Europie nie zabraknie żywności. Postawmy więc pytanie, kogo będzie na nią stać? Czynniki plonotwórcze poszybowały w górę. Widzimy wzrost cen paliw oraz nawozów azotowych. Saletra jeszcze w ubiegłym roku kosztowała około 1,2 tys. zł za tonę. Teraz mówimy o przeszło 6 tysiącach, a przecież jest to jeden z głównych czynników plonotwórczych” – zwróciła uwagę Monika Przeworska.

Monika Przeworska

KE nie wyraziła zgody na dopłaty do nawozów

Monika Przeworska podkreśliła, że na sytuację powinniśmy spojrzeć „z egoistycznego i pragmatycznego punktu widzenia, czyli zastanowić się, po co w naszym kraju są rolnicy”.

“W czasie pokoju często zapominamy o tym, jak ważną rolę pełnią w społeczeństwie rolnicy. W sytuacjach kryzysowych widzimy, że są niezbędni, dlatego że bez nich nie ma bezpieczeństwa żywnościowego. Ostatnie lata pokazały, że oni produkowali żywność i przy tym nie zarabiali. Inwestowali, jednak nie zawsze się im to zwracało. Co zrobić w sytuacji kryzysowej, żeby rolnicy zaczęli zarabiać? Jeśli nie zaczną zarabiać, to będą rezygnować z rolnictwa” – powiedziała Monika Przeworska.

Komisja Europejska wciąż nie wyraziła zgody na dopłaty do nawozów sztucznych z budżetu państwa dla polskich rolników. Wniosek został złożony w styczniu. Odpowiedź przyszła na początku marca, jednak jest bardzo ogólna. Rząd zapowiedział więc uszczegółowienie swojego wniosku.

“Odpowiedź jest lapidarna. Ministerstwo nie wie, czy może rozpocząć działania. Może okazać się bowiem, że jeśli Polska zastosuje dopłaty, to rolnicy poniosą tego konsekwencje, np. w związku z pobieraniem nienależnej pomocy publicznej. Sytuacja jest patowa. Należy także zwrócić uwagę na nadciągający Zielony Ład, który będzie kolejnym czynnikiem, jaki pogłębi kryzys, o którym mówimy. Ekonomiści mówią jednoznacznie, że wprowadzenie zasad Zielonego Ładu spowoduje, że dochodowość rolników spadnie. Podobnie będzie z produkcją rolną” – wskazała.

Czytaj też: Przeworska: Sytuacja na Ukrainie pokazuje jak ważne jest rolnictwo

radiomaryja.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023