Talk icon

Informacje

28-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Mleko w tegorocznych prognozach: Mniejsza produkcja, wyższe ceny

mleko

Mleko notuje spadki w przypadku produkcji i dostaw. W tym roku produkcja będzie jeszcze mniejsza, a ceny produktów przez to większe.

Prognoza produkcji mleka na 2022 r. w Unii Europejskiej została zrewidowana w dół i w skali roku może spaść o 2% przy spadku ilości zwierząt. Dostawy światowe będą mniejsze, a co za tym idzie, konsumenci muszą liczyć się z większymi cenami za produkowane towary mleczne. 

Prognozy produkcji mleka w UE

Tegoroczne prognozy wykazały, że mleko i produkty mleczne będą droższe. Wszystko przez m.in. mniejszą produkcję. Produkcji mleka na 2022 r. w Unii Europejskiej została zrewidowana w dół i w skali roku może spaść o 2% przy spadku ilości zwierząt. W Nowej Zelandii na początku 2022 r. produkcja mleka spadła o prawie 6%. Wpływ miała na to susza w kluczowych regionach produkcyjnych (w tym Waikato i Southland). Jednak wilgotność gleby znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich 2 miesięcy i perspektywy do 2 września wskazują, że opady będą miały normalny poziom. Mimo to według prognoz produkcja mleka nowozelandzkiego w 2022 r. będzie nieznacznie poniżej 2021 r. w okolicy 21,9 mln ton. 

mleko produkcja

Droższe mleko i produkty mleczne 

Mleko i produkty mleczne drożeją przez zmniejszające się od 2021 r. światowe dostawy. Wśród głównych krajów eksportujących produkty mleczarskie do maja, tylko Argentyna odnotowuje wzrost produkcji mleka rok do roku (+1%), podczas gdy Australia (-6%), Unia Europejska (-1%), Nowa Zelandia (-6%) i USA (-1%). USDA przewiduje, że w kolejnych miesiącach globalne dostawy prawdopodobnie pozostaną napięte, ponieważ gorące i suche warunki panujące w Unii Europejskiej (UE) zwiększają dyskomfort krów i wpływają na wydajność produkcji.

Główni eksporterzy wytworzą wg amerykańskich prognoz: Argentyna: 12 mln ton, Australia 8,7 mln ton, UE: 142,3 mln ton, Nowa Zelandia 21,9 mln ton, USA 102,5 mln ton. Całość produkcji u głównych eksporterów spadnie zatem o 1%.

Sprawdź: Ekspert: Spada sprzedaż masła, a rośnie miksów maślanych

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023