O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-02-2022

Autor: Karol Pepliński

MKiŚ: Ruszyła 9. edycja projektu Eko-Miasto

Eko-Miasto

Ruszyła 9. edycja projektu Eko-Miasto organizowanego we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dodano, że w celu poprawy życia mieszkańców konieczne jest odbetonowanie i zazielenienie miast. Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński poinformował również, że resort przygotował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. ,,W ramach projektu miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu" – powiedział. 

Rusza projekt Eko-Miasto

W komunikacie MKiŚ napisano, że wiceminister w tym resorcie Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w inauguracji 9. edycji projektu Eko-Miasto, organizowanego we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce i Centrum UNEP/ GRID Warszawa. Podczas spotkania - jak czytamy w informacji - przedstawiono m.in. program tegorocznej edycji projektu oraz konkursu nt. zrównoważonego rozwoju, podsumowano też inicjatywy na rzecz polityki proekologicznej miast.

,,Ministerstwo Klimatu i Środowiska koordynuje wdrażanie przedstawionej w dokumencie Polski Ład inicjatywy Koniec z betonem w centrach miast. Jej celem jest przede wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast, nasadzeń drzew, krzewów oraz tworzenia mikroparków, zielonych ścian i dachów oraz rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury" – powiedział podczas inauguracji wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, cytowany w informacji.

Wskazano, że w swoim wystąpieniu wiceminister klimatu i środowiska nawiązał też do powiązanej z projektem Eko-Miasto inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasto z klimatem”. Dodano, że taki tytuł otrzymało pięć miast, czyli Ustka, Krynica-Zdrój, Wyszków, Knurów i Siechnice.

Koniec z betonozą

Zaznaczono, że "Miasto z klimatem” to konkretne wsparcie dla samorządów.

,,Reprezentanci 15 miast – liderów zostali zaproszeni do współpracy doradczej realizowanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Efektem prowadzonych działań będzie opracowanie planów proklimatycznej transformacji miast, w tym propozycji projektów, które będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych" – napisano.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński poinformował również, że resort przygotował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej.

,,W ramach projektu miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu" – powiedział. 

Czytaj też: Glony glebowe wychwytują około 3,6 gigaton CO2 rocznie

PAP/fot.MKiŚ

swiatrolnika.info 2023