Talk icon

Informacje

26-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Minister Moskwa: Dodatek węglowy ochroni indywidualnych odbiorców

dodatek węglowy

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wskazuje, że dodatek węglowy ma na celu dalszą ochronę indywidualnych odbiorców.

Minister Mowska przekazała, że wsparcie finansowe w wysokości 3 000 zł wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne. Szefowa MKiŚ poinformowała, że jednym z elementów nowej tarczy antyinflacyjnej ma być wydłużenie taryf dla wrażliwych odbiorców gazu.

Dodatek węglowy dla Polaków 

Minister klimatu i środowiska wskazuje, że dodatek węglowy ma na celu dalszą ochronę indywidualnych odbiorców.

"Gminy będą przekazywać środki gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego"  przekazała w rozmowie z minister Anna Moskwa.

"Wniosek o wypłatę dodatku węglowego można będzie złożyć do 30 listopada 2022 r. do gminy. Ta natomiast będzie miała maksymalnie miesiąc na jego wypłatę. Co ważne, warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków”  dodała.

dodatek węglowy Moskwa

Wydłużenie taryf dla odbiorców gazu

Dodatek węglowy to nie jedyny temat, o którym mówiła szefowa MKiŚ. Poinformowała również, że jednym z elementów nowej tarczy antyinflacyjnej ma być wydłużenie taryf dla wrażliwych odbiorców gazu. Chodzi o uchwaloną w piątek przez Sejm nowelę ustawy w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu.

"W przepisach tej ustawy proponujemy wydłużenie do 2027 r. taryf na gaz dla indywidualnych odbiorców gazu, wspólnot mieszkaniowych, szkół, szpitali itp."  wyjaśniła.

"Podobnie jak w ubiegłym roku przygotowujemy rozwiązania dla tarczy antyinflacyjnej, która dotyczyć będzie nie tylko prądu, ale też innych rozwiązań. Pakiet ten ma być skierowany do szerokiego grona odbiorców i pozwolić przejść przez ten trudny okres, związany z agresją Putina na Rosję. Chcemy przyjąć pakiet jeszcze w tym roku"  dodała minister Moskwa.

Obecnie z obowiązującego dodatku osłonowego, którego celem jest niwelowanie rosnących cen energii i żywności, mogą skorzystać właściciele gospodarstw domowych, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Aby otrzymać dodatek, należy złożyć wniosek do 31 października br.

Sprawdź: Zasiłek węglowy dla Polaków. Jednorazowa pomoc wyniesie 3 tys. zł

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023