O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-07-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Mięta pieprzowa – czy znasz jej wszystkie zastosowania?

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa – znana bardziej pod nazwą mięta lekarska. Roślina popularna zarówno w Polsce jak i na całym świece. Bardzo ceniona i hodowana przede wszystkim dla swojego wspaniałego orzeźwiającego zapachu i smaku oraz zdrowotnych właściwości.

Mięta pieprzowa – charakterystyka

Jest rośliną, którą można uprawiać zarówno w ziemi w przydomowym ogródku, jak również w doniczce, czy skrzynce na parapecie. W wolnej przestrzeni dochodzi do wysokości nawet 90 cm. Okres kwitnienia przypada na czas od czerwca do sierpnia. Zarówno kwiaty, a także łodygi i przede wszystkim liście są jadalne. Kwiaty ze względu na dość nieciekawy wygląd zaleca się usuwać. Mięta pieprzowa ma charakterystyczne liście, duże, intensywnie pachnące dzięki specjalnym włoskom pomagającym wydzielać intensywny miętowy zapach i smak. Bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do wody, szczególnie w okresie gorącego lata. Miętowy smak doskonale gasi pragnienie i powoduje uczucie świeżości.

Czytaj także: Raport NIK: środki ochrony roślin w żywności – czas ich badań jest zbyt długi

Mięta pieprzowa – jak wydobyć z niej smak i aromat

Jest rośliną bardzo wdzięczną i łatwą w uprawie.Mięta pieprzowa 2 Nie wymaga specjalnego traktowania, należy pamiętać jedynie o odpowiednim nawodnieniu podłoża oraz obrywaniu liści szczególnie z góry rośliny. Powoduję to piękne rozkładnie się mięty pieprzowej w szerokość oraz uzyskanie dużych, soczystych liści, które odwdzięczą się nam wspaniałym mentolowym smakiem w wodzie w gorące dni. Roślina ta dobrze znosi warunki zimowe. Traci liście i łodygi, ale zawsze wraca do rozkwitu na wiosnę. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy mieć piękne krzaki mięty musimy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca w ogrodzie.

Istotne jest również miejsce, w którym rośnie, nie może być zachwaszczone ani zanieczyszczone przez inne rośliny, ponieważ zabierają jej w ten sposób odżywcze składniki gleby, dostęp do światła oraz konkurują w kwestii nawodnienia. Mięta pieprzowa, aby prawidłowo rosnąć nie potrzebuje specjalnych warunków, dlatego należy pamiętać, że nawóz, którym chcielibyśmy stosować powinien być mocno rozcieńczony.

Mięta pieprzowa i jej zdrowotne zastosowanie

Roślinę te poleca się stosować w czasie problemów z układem pokarmowym, m.in., łagodzi mdłości, objawy choroby jelita drażliwego. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym zaleca się inhalację z olejkiem eterycznym z mięty podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Dokuczający kaszel warto zwalczać balsamami do ciała zawierającymi wyciąg z mięty. Mentol ponadto działa chłodzącą i łagodzi ból. Mięta pieprzowa, poza surową postacią, występuję jako herbata, nalewki, olejki i wyciągi.

swiatrolnika.info 2023