Talk icon

Informacje

31-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Microgreeny – te delikatne i niedojrzałe warzywa zyskują popularność

Microgreeny

Microgreeny to delikatne niedojrzałe warzywa dzikich gatunków, ziół, zbóż lub warzyw, zbierane po pojawieniu się pierwszej pary prawdziwych liści. Mają one wielkość podobną do kiełków, ale są spożywane bez korzeni i wymagają dodatkowych dni, aby się rozwijać i uzyskać większe, kolorowe i bogate w smak liście w warunkach oświetleniowych.

Microgreeny – badania wśród konsumentów

Pomimo swojej niedojrzałości microgreeny charakteryzują się ostrymi smakami, żywymi kolorami, delikatną konsystencją i doskonałym źródłem fitoskładników. Ostatnio rośnie zapotrzebowanie na microgreeny, są one poszukiwane ze względu na ich świeżość i właściwości prozdrowotne związane z gęsto wzmocnionymi metabolitami wtórnymi. Podczas gdy wiele gatunków jest testowanych pod kątem przydatności rolniczej i żywieniowej, akceptacja wyglądu, tekstury i smaku przez konsumentów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu rynkowego microgreenów.

Naukowcy z Wydziału Nauk Rolniczych Uniwersytetu w Neapolu Federico II (Portici, Włochy) zbadali, czy cechy sensoryczne i wygląd wpływają na preferencje konsumentów dotyczące microgreenów i ich skłonność do ich spożycia. Atrybuty sensoryczne 12 gatunków microgreenów oceniano za pomocą niewyszkolonego testu konsumenckiego i opracowano model równań strukturalnych częściowych najmniejszych kwadratów, aby powiązać cechy sensoryczne z chęcią konsumenta do jej spożycia, ponieważ preferencje konsumentów będą kształtować przyszłość rynku na microgreeny.

Czytaj też: Uprawa sałaty w Belgii zagrożona przez sierpniowe upały

Microgreeny – wyniki badań i wiedza konsumentów na ich temat

Wyniki pokazały, że chociaż wizualny wyglądMicrogreeny 02 microgreenów został w dużej mierze doceniony, o ogólnej akceptacji konsumentów decydowały głównie smak i konsystencja

– wyjaśniają naukowcy.

Spośród 12 badanych gatunków najmniejszą akceptację konsumentów uzyskały mibuna i rzeżucha, a najbardziej cenione były boćwina i kolendra , dzięki czemu są dobrymi kandydatami do wprowadzenia na rynki zachodnie. Ponadto zarówno boćwina, jak i kolendra zostały zidentyfikowane przez poprzednie literatura jako dobre źródło przeciwutleniaczy fenolowych w diecie .

Badanie to przyczyniło się do poszerzenia wiedzy na temat akceptowalności na microgreeny przez konsumentów poprzez ujawnienie ważnych implikacji związanych z selekcją i komercjalizacją nowych gatunków microgreenów.

Dalsze badania mogłyby szczegółowo zbadać związek między cechami sensorycznymi a składem chemicznym microgreenów i zbadać wiedzę konsumentów na temat właściwości zdrowotnych i odżywczych obejmujących microgreeny oraz tego, jak poziom informacji konsumenta może wpływać na akceptowalność. Rzeczywiście, dostarczanie informacji o Charakterystyka produktu spożywczego stanowi jeden z kluczowych instrumentów zwiększania zainteresowania konsumentów i pozytywnego postrzegania produktu 

– podsumowali naukowcy.

freshplaza.com/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023