O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Michał Wypij składa projekt, by oznakować rosyjskie towary

rosyjskie towary

Poseł Wypij chce oznakować rosyjskie towary widoczną flagą. ,,Każdy sam powinien zdecydować, czy chce wspierać machinę wojenną Putina" – stwierdza.

Poseł Michał Wypij (Porozumienie) przygotował poselski projekt zmiany ustawy "Prawo przedsiębiorców", która zakłada oznakowanie rosyjskich produktów dobrze widoczną nakleją z flagą Rosji. "Każdy klient powinien sam zdecydować, czy kupując chcą wspierać machinę wojenną Putina" – powiedział Wypij. Poseł Michał Wypij poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z wieloma posłami i ma nadzieję, że w krótkim czasie uda się wprowadzić zmiany w "Prawie przedsiębiorców".

Rosyjskie towary zostaną oznakowane?

Poseł Michał Wypij chce, aby rosyjskie towary były oznakowane naklejką Rosji.

,,Chodzi o to, by każdy produkt wyprodukowany w Rosji oznaczyć naklejką z flagą tego kraju. Klient, robiąc zakupy nie będzie musiał szukać napisów, gdzie daną rzecz wyprodukowano, ale będzie to od razu widoczne" – powiedział Wypij i zaznaczył, że takie zmiany mają pomóc w bojkotowaniu rosyjskich produktów.

,,Każdy sam powinien zdecydować, czy chce wspierać machinę wojenną Putina" – podkreślił Wypij.

Oznakowanie produktów rosyjskich wymaga zdaniem Wypija zmiany trzech punktów ustawy "Prawo przedsiębiorców", pierwszym jest dodanie do art. 21 kolejnego ustępu o treści: "Jeżeli państwem siedziby wytwórcy towaru jest Federacja Rosyjska przedsiębiorca wprowadzający towar do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zamieszcza dodatkowo na tym towarze, a jeżeli towar jest w opakowaniu to na jego opakowaniu, wyraźnie widoczną grafikę przedstawiającą flagę Federacji Rosyjskiej".

Kolejny punkt zobowiązuje ministra gospodarki do opracowania wymiarów i wyglądu grafiki flagi, która ma być przyklejona na produktach. Ostatnia zmiana mówi o tym, że ustawa wchodzi w życie po 7 dniach – to oznacza, że tyle czasu miałyby podmioty wprowadzające na rynek rosyjskie produkty na ich oznaczenie.

,,Każdy z nas, robiąc zakupy, może się przyczynić do osłabienia rosyjskiej gospodarki, która finansuje machinę wojenną Putina" – podkreślił poseł Wypij. 

Czytaj też: Gdy Polska pomaga Ukrainie… Sylwia Spurek chce sankcji na nasz kraj

PAP/fot.tt,Michał Wypij/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023