Talk icon

Informacje

16-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Mateusz Morawiecki: Europa bez Ukrainy nie będzie już Europą

Morawiecki

Europa bez Ukrainy nie będzie już Europą, będzie symbolem porażki, upokorzenia i bezradności, a ja chcę silnej i ambitnej Europy – podkreślił M. Morawiecki.

Premier spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Prezydent Zełenski, a także premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkali się we wtorek z przebywającymi w Kijowie: premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyński oraz premierami Czech: Petrem Fialą i Słowenii Janezen Janszą.

Spotkanie w Kijowie

"Europa musi zrozumieć, że jeśli straci Ukrainę, już nigdy nie będzie taka sama. Europa bez Ukrainy nie będzie już Europą. Będzie raczej symbolem porażki, upokorzenia i bezradności. A ja chcę silnej i ambitnej Europy" – napisał po tym spotkaniu na Twitterze Morawiecki. Inwazja Rosji musi się skończyć, Unia Europejska musi nadać wam jak najszybciej status kandydata; musicie dostać broń obronną – mówił w Kijowie premier.

"Jesteśmy tu dziś, aby podziwiać waszą walkę przeciw tak brutalnemu agresorowi. Ta inwazja musi się skończyć"– mówił szef polskiego rządu po spotkaniu z przywódcami Ukrainy. Zapewnił, że "wasze dzieci, matki, żony są bezpieczne". "Ale ci, którzy są zabijani przez Putina nie mogą nigdy być zapomniani i nie będą"– zapewnił.

Dodał, że UE musi jak najszybciej nadać Ukrainie status kandydata. "Musi zaprosić Ukrainę do UE" – mówił Prezes Rady Ministrów.

Morawiecki

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński w Kijowie

Dodał też, że Ukraina musi mieć broń obronną. "Musicie to wszystko mieć, będziemy się starali zorganizować to z całego świata. Nigdy nie zostawimy was samych" – zadeklarował Morawiecki

Po spotkaniu prezydent Ukrainy podziękował europejskim politykom za wsparcie. "To jest zdecydowane stanowisko w tym czasie, kiedy nawet wielu ambasadorów opuściło Ukrainę z powodu wtargnięcia Federacji Rosyjskiej na ogromną skalę na naszą ziemię i ci ludzie, liderzy swoich wspaniałych, niezależnych krajów nie boją się. Bardziej boją się o nasz los i są tutaj, żeby nas wesprzeć i to jest bardzo mocny, mężny, przyjazny krok" – powiedział Zełenski. "Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy" – dodał prezydent Ukrainy.

Zapewnił, że Ukraina absolutnie ufa tym krajom i jej liderom. "Dlatego mówimy o gwarancjach bezpieczeństwa, o naszej przyszłości w Unii Europejskiej albo mówimy też o polityce sankcyjnej. Na sto procent wiemy, że to wszystko, co omawiamy rzeczywiście osiągnie swój cel i będzie to miało cel pozytywny dla naszego kraju, dla naszego bezpieczeństwa i dla naszej przyszłości" – zaznaczył Zełenski. "Jeszcze raz podkreślę: ufamy tym przyjaznym krajom" – zapewnił.

Czytaj również: Unia Europejska rozszerza sankcje uderzające w Rosję

PAP/fot.gov.pl

swiatrolnika.info 2023