Talk icon

Informacje

18-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Lasy oczyszczą powietrze z CO2?

Lasy oczyszczą powietrze z CO2?

Minister Szyszko podczas COP22 promował polski postulat o wykorzystaniu lasów do zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze.

– Polską propozycją w związku z realizacją Porozumienia paryskiego są tzw. leśne gospodarstwa węglowe – powiedział profesor Jan Szyszko, minister środowiska na spotkaniu Segmentu Wysokiego Szczebla podczas szczytu klimatycznego COP22 w Marrakeszu.

 

– Głównym celem Porozumienia paryskiego jest zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Drogami do tego celu są po pierwsze redukcja emisji, a po drugie wchłanianie CO2 z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – tłumaczył Jan Szyszko.


Minister środowiska podkreślił, że Polska chce również zaproponować badania nad ekonomicznymi uwarunkowaniami redukcji dwutlenku węgla poprzez wychwytanie go przez lasy i glebę.

 

– Trzeba się zastanowić, czy dla zrównoważonego rozwoju ważniejsza jest redukcja emisji, czy pochłanianie. Nasze działania w tym zakresie powinny być oparte na ekonomicznych podstawach – zaznaczył polski minister.

 

Zapis o zmniejszaniu koncentracji CO2 w atmosferze poprzez bilansowanie tych emisji przez lasy został uwzględniony w Porozumieniu paryskim dzięki staraniom polskiej delegacji pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska. Badania naukowe udowadniają, że m.in. poprzez sadzenie właściwych gatunków drzew można zwiększyć zdolność lasów do pochłania dwutlenku węgla. Program pilotażowy leśnych gospodarstw węglowych jest przewidziany w Polsce na lata 2017-2020.

 

Polska ubiega się o organizację szczytu COP24 w 2018 roku.

 

– Chcielibyśmy zorganizować w Polsce konferencję klimatyczną w 2018 roku – COP 24. Ma to pokazać, jak ważna dla naszego kraju jest polityka klimatyczna – powiedział minister.

 

Podczas konferencji klimatycznej ONZ minister Szyszko odbył również liczne spotkania bilateralne m.in. z delegacją Ukrainy oraz Fidżi.

 

mos.gov.pl/AZK/Fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023