O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-01-2022

Autor: Monika Faber

Larwy much pozytywnie wpływają na jakość jaj, warto nimi karmić kury

Larwy much

Z badań przeprowadzonych w Rosji wynika, że larwy much mają pozytywny wpływ na jakość jaj, wzrasta ich masa i zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Naukowcy przeprowadzili doświadczenie na terenie fermy drobiu Tulskaya w obwodzie tulskim w Rosji na kurach ze stada przemysłowego Highsex Brown. Doświadczenie przeprowadzono na trzech grupach kur niosek w wieku 30 tygodni: kontrolnej i dwóch doświadczalnych. Drób w grupie kontrolnej otrzymywał ogólną dietę domową. Kurczęta z grupy doświadczalnej I otrzymywały dodatek w wysokości 7,5% w strukturze diety, a kurczęta z grupy doświadczalnej II podobny dodatek w wysokości 10%.

Larwy much poprawiają jakość jaj

Takie badanie przeprowadzili naukowcy z Centralnego Naukowego i Metodologicznego Laboratorium Weterynaryjnego Rosselchoznadzoru (FGBU „TSNMVL”).

Artykuł Evgeniya Romanenko, zastępcy dyrektora Centralnego Naukowo-Metodycznego Laboratorium Weterynaryjnego Rosselkhoznadzor, został opublikowany w międzynarodowym czasopiśmie naukowym "Sciences of Europe”.

Doświadczenie przeprowadzono na terenie fermy drobiu Tulskaya w rejonie Tula w Rosji na kurach ze stada przemysłowego Highsex Brown.

Kurczęta żywione były mączką z larwy much lwich (koncentrat białkowo-lipidowy). Autor określił wartość pokarmową dodatku paszowego: białko surowe 60-70%, tłuszcz surowy 15-25%, włókno surowe 7-10,5%, wilgotność nie więcej niż 6-7%, wartość pokarmowa 200 kcal.

Doświadczenie przeprowadzono na trzech grupach kur niosek w wieku 30 tygodni: kontrolnej i dwóch doświadczalnych. Drób w grupie kontrolnej otrzymywał ogólną dietę domową. Kurczęta z grupy doświadczalnej I otrzymywały dodatek w wysokości 7,5% w strukturze diety, a kurczęta z grupy doświadczalnej II podobny dodatek w wysokości 10%.

Larwy much wpłynęły na wzrost średniej masy jaj

„Stwierdziliśmy, że koncentrat białkowo-lipidowy larwy much w dietach kur niosek przyczynił się do wzrostu średniej masy jaj w I grupie doświadczalnej o 1,7 g (3,26%), w II grupie doświadczalnej – o 2,1 g (4,39%) w zakresie kontroli” – pisze w swoim artykule autor badań.

Larwy much wpłynęły na jakość jaj. Nastąpił wzrost masy żółtka i białka, a także poprawa jakości białka.

Jednocześnie stwierdzono obniżenie liczby kwasowej żółtka w jajach kur z grup doświadczalnych.

„Jak pokazują wyniki badań, wahania poziomu kwasów tłuszczowych nasyconych i jednonienasyconych wśród grup doświadczalnych nie miały znaczących wartości, jednak wzrost wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w żółtku jaj grup doświadczalnych okazał się dość wysoki” – czytamy w publikacji.

Ponadto, badacz odnotował spadek poziomu cholesterolu w jajach grup eksperymentalnych. Wyniki eksperymentu wykazały również wyraźną tendencję do poprawy składu lipidowego jaj.

Czytaj też: Jadalne robaki? To nie żart! Już teraz kupisz je Kauflandzie

meatinfo.ru/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023