Talk icon

Informacje

16-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Króliczy obornik – jak hodowcy mogą na nim zarobić?

Króliczy obornik

Obecnie, gdy przeminęła moda na nawozy organiczne, hodowcy królików mają dodatkową możliwość zarobić, sprzedając króliczy obornik. W końcu mają w swoich gospodarstwach prawdziwe, żywe fabryki do produkcji gotowej paszy granulowanej.

Króliczy obornik ma wszystkie zalety obornika końskiego i krowiego, ale z wyraźną przewagą

W czasach, gdy nawozy mineralne szybko drożeją, a komercyjni producenci ekologiczni podnoszą ceny na poszukiwane produkty, hodowcy królików mają szansę włączyć się w ogólny trend.

Rzeczywiście, do nieprzerwanego dostarczania nawozów organicznych w postaci małych okrągłych granulek wystarczy kilka królików domowych.

Króliczy obornik ma wszystkie zalety obornika końskiego i krowiego, ale z wyraźną przewagą. Ma cztery razy więcej składników odżywczych niż łajno krowie i końskie oraz dwa razy więcej niż odchody kurze.

Zawiera około 2 procent azotu, 1 procent fosforu i 1 procent potasu i jest klasyfikowana jako „zimny” obornik, co oznacza, że ​​nie wymaga kompostowania przed użyciem.

Inny obornik z kurczaków, owiec, koni, krów i świń jest „gorący”, który należy kompostować przez co najmniej trzy miesiące przed bezpiecznym użyciem, bez ryzyka spalenia roślin.

Króliczy obornik jest zasadniczo produktem o powolnym uwalnianiu, ponieważ te granulki nie rozpadają się całkowicie natychmiast. Jeśli są wilgotny od moczu, co jest rzadkością (nawóz puchowy jest bardziej suchy niż odchody drobiu), przed sprzedażą należy je wysuszyć, po czym można je zastosować bezpośrednio na wszystkie rośliny.

Ogórki, pomidory, róże, jabłonie, czereśnie i inne uprawy – pasuje on do każdej z nich. Oczywisty plus – królicze odchody nie wydzielają tak ostrych „aromatów” jak odchody końskie czy krowie, przez co nie przyciągają w dużych ilościach irytujących much.

Czytaj też: Mączka z owadów może być dodana do paszy dla świń i drobiu

Króliczy obornik zawiera także korzystne minerały śladowe

Zawiera on tak także korzystne minerałyKroliczy obornik 02 śladowe, takie jak wapń, magnez, bor, cynk, mangan, siarka, miedź i kobalt, żeby wymienić tylko kilka.

  • Azot (N) – króliczy obornik zawiera więcej azotu niż kozi, kurzy, krowi czy końsi. Rośliny potrzebują azotu do silnego wzrostu.
  • Fosfor (P) – odchody królicze zawierają również fosfor, który pomaga roślinom zamieniać energię słoneczną w energię chemiczną, a także zapewnia lepszą odporność na stres i pomaga zwiększyć liczbę kwiatów i tworzenie systemu korzeniowego.
  • Potas (K) – Potas poprawia jakość owoców i zmniejsza ryzyko chorób.

Dżdżownice, w tym czerwone wigglery hodowane specjalnie dla ekologicznych ogrodników, uwielbiają królicze odchody.

W miarę rozpadu „króliczych granulek” tworzą nową strukturę gleby, poprawiają porowatość, zwiększają stabilność i zatrzymują składniki odżywcze dla roślin i innych organizmów w glebie. Jest to idealny odżywka do gleby do stosowania w każdym ogrodzie i ogródku warzywnym.

Istnieje praktyka rozmnażania robaków kompostowych na odchodach króliczych. Chociaż w Internecie istnieją wskazówki, jak po prostu umieścić wiadro robaków pod klatką, a następnie zebrać produkt o podwójnej wartości dodanej, w rzeczywistości tak nie jest.

W tym przypadku jako substrat nie jest stosowany świeży króliczy obornik. Wysoka zawartość azotu, a także dodatkowy azot i sole obecne w moczu królika mogą zabić robaki.

meatinfo.ru/fot.Pixnio

swiatrolnika.info 2022