O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-12-2022

Autor: Świat Rolnika

KRIR informuje: UOKiK weźmie pod lupę rynek nawozów

rynek nawozów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny w odpowiedzi na wniosek KRIR poinformował, że wszczyna postępowanie sprawdzające rynek nawozów. 

Postępowanie ma na celu wstępne ustalenie, czy w związku z działalnością przedsiębiorców zajmujących się produkcją i obrotem nawozami mineralnymi mogło dojść do naruszenia przepisów ustawy, uzasadniającego wszczęcie postępowania antymonopolowego, w tym ustalenie, czy sprawa ma charakter antymonopolowy.

UOKiK przebada rynek nawozów

W toku przedmiotowego postępowania wyjaśniającego Prezes UOKiK skierował do kilkudziesięciu przedsiębiorców zajmujących się produkcją oraz obrotem nawozami mineralnymi wezwania do udzielenia szczegółowych informacji i przekazania dokumentów. Mając na uwadze znaczący stopień skomplikowania i złożoność przedmiotowej sprawy należy wskazać, że obecnie trwają niezbędne analizy ekonomiczne obszernych danych przekazanych przez przedsiębiorców.

Mając na uwadze powyższe UOKIK wskazał, że przedmiotem zainteresowania Prezesa Urzędu sprawdzając rynek nawozów, są m.in. zachowania podmiotów zajmujących się produkcją nawozów mineralnych, zatem pomocne byłoby szczegółowe opisanie działań przedsiębiorców, które w ocenie rolników mogą stanowić praktyki ograniczające konkurencję, a takie przekazanie ewentualnych dowodów, które mogą zostać wykorzystane w prowadzonym przez Prezesa UOKiK postępowaniu.

rynek nawozów

Czytaj też: UOKiK wszczął postępowanie ws. przeładunku zboża w polskich portach

krir.pl/fot.Pixabay/Twitter

swiatrolnika.info 2023