Talk icon

Informacje

21-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Kozy czy owce – która hodowla jest bardziej opłacalna w gospodarstwie?

Kozy

Małe rogate zwierzęta hodowlane, takie jak owce i kozy, to świetny wybór dla początkujących rolników, którzy mogą przekształcić hobby w coś, co zarobi trochę pieniędzy. Ale jak wybrać jedną z dwóch? Która hodowla jest bardziej opłacalna?

Kozy czy owce – czym je karmić?

Zarówno kozy, jak i owce można hodować na mięso, mleko, skóry. Na pierwszy rzut oka niedoświadczonej osobie może się wydawać, że nie ma dużej różnicy między hodowaniem kóz czy owiec. Prawda jest taka, że ​​jest różnica i jest ona dość znacząca, zwłaszcza jeśli chodzi o Twój portfel.

Największym wydatkiem w budżecie inwentarza żywego jest koszt paszy. Nic nie wpłynie bardziej na Twój portfel niż kupowanie paszy. Owce są bardziej opłacalne, gdy jest dużo trawy do wykarmienia stada. Kozy będą bardziej opłacalne, jeśli dostępna będzie pasza objętościowa (nie trawa).

Owce pasą się, to znaczy jedzą trawę i mogą pobierać całą swoją dietę (codzienne zapotrzebowanie na żywność) z trawy, bloku soli lub soli mineralnych oraz wody. Trawiaste pastwiska dla owiec to najlepszy sposób na hodowlę zdrowych zwierząt i jednoczesne zaoszczędzenie pieniędzy. Jeśli chodzi o zakupione siano, owce trawią je wydajniej. W końcu siano to tylko wysuszona trawa.

Kozy, choć chwytają trawę, w rzeczywistości szukają końców pędów, ponieważ są zorientowane na krzewy. Tak więc, gdy w pobliżu znajduje się krzaczasta farma lub pastwisko, gdzie trzeba kontrolować róży, te zwierzęta są idealne. Wniosek jest prosty. Jeśli lokalizacja zaspokoi potrzeby żywieniowe kóz, te zarobią na tej ziemi więcej pieniędzy niż owce. I wzajemnie.

Letnia Aukcja w Janowie Podlaskim – 254 tys. euro za konie

Kozy – mistrzowie akrobatyki

Niestety nadal istnieje stereotyp, że koza może zjeśćKozy każdy odpad. Nie całkiem. Kozy mają szybki układ trawienny. Muszą szybko przyswajać składniki odżywcze, dlatego muszą kupować wysokiej jakości siano, wolne od pleśni i mykotoksyn.

Teraz krótko o pielęgnacji - generalnie jest podobnie (przycinanie kopyt w zależności od podłoża), kontrola weterynaryjna, odrobaczanie, ale w przypadku owiec wełnianych zostanie dodana przycinanie.

Istotną różnicą, o której również należy pamiętać, jest charakter zwierząt. Nie bez powodu owce mają reputację słodkich i łagodnych stworzeń (z wyjątkiem baranów), którymi przyjemnie się opiekować. W obecności jedzenia, wody i miłego towarzystwa owce nie będą wspinać się przez płot, aby sprawdzić, jak sobie radzi kapusta u sąsiada.

Ale kozy to mistrzowie akrobatyki. Każda zagroda dla kóz powinna mieć wysokie boki, ale nawet to nie ogranicza ucieczki. Wszystko, co znajduje się w zagrodzie, na przykład bela słomy, odwrócone wiadro, stos drewna, rogate cwaniaki wykorzystają jako stołek do przeskakiwania na drugą stronę. Więc pasterz elektryczny jest koniecznością.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023