O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Koza alpejska charakteryzuje się wysoką wydajnością mleka

koza alpejska

Koza alpejska to rasa, która pochodzi z importu. Ma plenność na poziomie 160%, a użytkowość rozpłodowa wynosi 140%. 

Alpejskie kozy pochodzą z Alp. Od lat 1910 i 1920 walory mleczne kozicy alpejskiej sprawiły, że została zauważona przez hodowców w całej Francji, którzy zaczęli integrować ją ze swoimi stadami. Rasa została sformalizowana w 1930 roku poprzez stworzenie jej ksiązki genealogicznej pod nazwą rasy kozice alpejskie.

Koza alpejska prosto z Alp

Koza alpejska odniosła duży sukces dzięki wysokiej produkcji i jest szeroko rozpowszechniona w całej Francji. W Sabaudii, kolebce rasy, nadal występuje duże stado. Jest to pierwsza francuska rasa pod względem liczebności, a 55% samic zarejestrowanych do udoju to alpejki. Według Sansona kolebką tej europejskiej rasy byłby alpejski masyw, w którym gatunek ten ceniłby sobie możliwość korzystania ze stromych pastwisk, niedostępnych dla owiec. Diffloth w 1911 roku wymienia Szwajcarię jako kraj, w którym hodowla kóz jest "ostrożnie praktykowana" i gdzie jest przedmiotem "selekcji na podstawie budowy i zdolności mleczarskich".

koza alpejska charakterystyka

Wyróżnikiem są doskonałe zdolności mleczne

Kozy alpejskie są średniego wzrostu i wyróżniają się najczęściej spotykanym płaszczem płowym. Rasa ta jest doskonałą dojarką, która ugruntowała swoją pozycję w intensywnej hodowli razem z Saanenami. Koza alpejska ma umaszczenie brązowe w odcieniach od jasnopłowego do czekoladowego, najbardziej pożądane sarnie, czarna pręga na grzbiecie i podbrzuszu, czarne dolne części nóg oraz okolice oczu i pyska, racice czarne. Jest to rasa o użytkowaniu mlecznym. Budowa kóz alpejskich jest harmonijna, z prawidłowo rozwiniętym wymieniem. Głowa jest średniej wielkości, osadzona na szczupłej szyi. Uszy są skierowane kanałem słuchowym do przodu, są nieduże, zaokrąglone i stojące. Kości kłębu oraz lędźwi są dobrze zarysowane. Nogi i tułów są wydłużone. Umięśnienie zadu i partii grzbietowej jest niewielkie. Kozy te charakteryzują się wysoką wydajnością mleka oraz dobrą plennością i harmonijną budową. Poziom plenności wynosi 160%, a użytkowość rozpłodowa 140%. Masa dorosłego kozła wynosi od 80 do 100 kg, a dorosłej kozy od 50 do 80 kg. 

Czytaj też: Koza saaneńska to rasa o wyjątkowej wydajności mlecznej

pzow.pl/org.wikipedia.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023