Talk icon

Informacje

14-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Tarcza antyinflacyjna będzie obojętna dla rolników-vatowców

Tarcza antyinflacyjna

Mowa o obniżce stawek VAT, którą zawiera najnowsza tarcza antyinflacyjna. Szef resortu rolnictwa zagwarantował, że dla rolników "vatowców" będzie to obojętne.

W czwartek Krajowa Rada Izb Rolniczych informowała, że po przeanalizowaniu ewentualnych skutków obniżenia podatku VAT, wystąpiła do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka wskazując, że dla rolników tzw. vatowców rozwiązania te nie będą korzystne.

KRIR ma wątpliwości co do najnowszej tarczy antyinflacyjnej

Według KRIR, znaczna grupa rolników producentów nie będzie mogła odliczyć od podatku poniesionych wydatków. "W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT" – oceniła Rada.tarczaantyinflacyjna2 14.01

Zdaniem samorządu rolniczego, aby zaproponowane rozwiązanie miało korzystny skutek, należałoby wprowadzić zerową stawkę VAT na sprzedaż płodów rolnych. Jak tłumaczył PAP prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, zerowa stawka VAT dotyczy jedynie przedsiębiorców sprzedających żywność w sklepach.

Kowalczyk: Tarcza antyinflacyjna nie uczyni stratnym żadnego rolnika

Wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk proszony w piątek o odniesienie się do stanowiska KRIR podkreślił, że przy obniżeniu stawek VAT w ramach tarcz antyinflacyjnych żaden rolnik nie straci. Został zapytany także o emerytury rolnicze.

"Przy obniżeniu stawek VAT nikt nie straci. Natomiast to, że ktoś nie zapłaci VAT w momencie zakupu nawozu – to nie będzie miał możliwości odliczenia tego podatku, nie będzie miał zwrotu. Dla rolnika, który rozlicza się jako vatowiec jest to obojętne. Nie ma mowy, że jakikolwiek rolnik straci. Zyskają wprost rolnicy nie będący vatowcami, natomiast dla vatowców będzie to obojętne" – powiedział Kowalczyk.

Czytaj także: Kowalczyk: uzupełniająca płatność wyrówna dopłaty bezpośrednie do średniej UE

źródła: PAP/ fot. Twitter, PolskieRadio, MRIRW

swiatrolnika.info 2023