Talk icon

Informacje

21-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Kowalczyk: Rolnictwo jest dobrym miejscem, by rozwijać energię odnawialną

Kowalczyk

"Rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, aby energię odnawialną rozwijać” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. 

Wicepremier wziął udział w V Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, środowisko, rolnictwo" w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie). Wskazał, że stabilizację zaopatrzenia w energię dają biogazownie. Podkreślił, że środki finansowe przeznaczone na energię odnawialną znajdują się w Krajowym Planie Odbudowy.

Kowalczyk: Wieś jest dobrym miejscem dla energii odnawialnej

Podczas wystąpienia on-line minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wskazał, że rolnictwo jest dobrym miejscem, do rozwoju energii odnawialnej.

"Tak jak mniej stabilna jest energia ze słońca i z wiatru, to bardzo stabilna jest energia pochodząca z biogazu. Biogazownie będą szczególnie traktowane ze względu na to, że one dają taką stabilizację zaopatrzenia w energię" – powiedział.

"Ten model jest wypracowywany. Do tego są komponowane różne źródła finansowania. Jeśli chodzi o ten model energii odnawialnej dla wsi, m.in. jednym ze źródeł jest Krajowy Plan Odbudowy, ale takim najbliższym i już najszybszym źródłem są środki finansowe z programu obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Jesteśmy jeszcze w fazie takiego okresu przejściowego tego programu" – powiedział Kowalczyk.

Zachęcał, by rolnicy zainteresowali się zarówno inwestycjami związanymi z odnawialnymi źródłami energii, jak i łączeniem ich.

"Energia odnawialna ze słońca plus biogazownia plus magazyn energii, to już jest takie komplementarne podejście" – powiedział Kowalczyk.

Jak wskazał "takie podejście chcemy realizować; myślę, że za kilka tygodni nastąpi nabór wniosków o wypłatę środków finansowych w ramach OZE i tych środków finansowych, które jeszcze pozostały w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020".

Kowalczyk

Środki na OZE znajdują się w Krajowym Planie Odbudowy

Podkreślił, że środki finansowe przeznaczone na energię odnawialną znajdują się w Krajowym Planie Odbudowy.

"Już od 17 października prowadzimy nabór w Krajowym Planie Odbudowy na przetwórstwo, a w ramach tego przetwórstwa również dofinansowane będą OZE na potrzeby rolnictwa, czy przetwórstwa" – powiedział wicepremier.

Wskazał też, że kolejny źródłem finansowania będzie wspólna polityka rolna na lata 2023-2027. Podkreślił, że wspierać należy też klastry energetyczne.

"Wielką barierą na obszarach wiejskich rozwoju energii odnawialnej – szczególnie słonecznej – stały się możliwości sieci przesyłowych. Stąd pewnie w niektórych miejscach konieczne ograniczenia, które stosują sieci energetyczne" – powiedział Kowalczyk.

W swoim wystąpieniu przekazał, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi intensywnie rozpoczęto prace nad koordynacją wszystkich źródeł finansowania i technologii dot. budowy biogazowni.

"W tej chwili kończy się weryfikacja technologii, która jest finansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, to są te modelowe biogazownie. Ważne jest, aby rolnikom, którym będziemy proponowali, dofinansowywali biogazownie, żeby też nie eksperymentowali, nie szukali kolejnych rozwiązań" – powiedział Kowalczyk.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi wskazał, że odpowiedni i sprawdzony projekt będzie pewniejszy i skróci się czas realizacji inwestycji.

Czytaj też: Kowalczyk: Dzięki polskim rolnikom czujemy bezpieczeństwo żywnościowe

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023