O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Program “Rybactwo i Morze” zatwierdzony przez KE

Rybactwo i Morze

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że 9 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny “Rybactwo i Morze”.

Podczas briefingu prasowego dodał, że Program Operacyjny "Ryby" zatwierdzono w wysokości ponad 730 mln euro. Wskazał, że program w ciągu najbliższych lat będzie realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dokładnie minister właściwy ds. rybołówstwa. W najbliższej perspektywie ujednolicona zostanie procedura związana z przekazywaniem środków beneficjentom.

Program “Rybactwo i Morze” ruszy od przyszłego roku

"To jest program przeznaczony na wsparcie rybołówstwa, wsparcie rybactwa. To jest ważne, że tutaj jest wsparcie również akwakultury, czyli tej działalności rybactwa śródlądowego również z zachowaniem środowiska. Wiele wydatków jest właśnie na rzecz ochrony środowiska, klimatu, wszak to jest gospodarowanie na wodach śródlądowych" – przekazał podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

“W tym programie są również rekompensaty z tytułu bardzo mocnych ograniczeń, jeśli chodzi o połowy morskie. Realizacja tego programu jest wieloraka, zarówno dla rybaków morskich, rybaków śródlądowych, jak i akwakultury, czyli tych prowadzących rybactwo śródlądowe" – dodał wicepremier.

Wyjaśnił, że program “Rybactwo i Morze” ruszy z realizacją od przyszłego roku. 

"Przed nami jeszcze prawodawstwo krajowe, ale to już jest rzecz techniczna, z którą się bardzo szybko uporamy i będą mogli wszyscy korzystać z tych środków finansowych UE" – zaznaczył Kowalczyk.

"Dokładnie jest to 512 mln euro, które bezpośrednio wpływa do nas z Unii Europejskiej w ramach tego programu operacyjnego, a 219 mln euro to jest nasz wkład własny, te 30 proc. wymagane, nasze pieniądze krajowe, które wykorzystujemy do uzupełnienia całej kwoty bazowej" – wyjaśnił podczas briefingu prasowego podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra.

Wskazał, że program “Rybactwo i Morze”  w ciągu najbliższych lat będzie realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dokładnie minister właściwy ds. rybołówstwa. W najbliższej perspektywie ujednolicona zostanie procedura związana z przekazywaniem środków beneficjentom.

"Całość dokumentacji, procedury związanej z przekazywaniem tych środków do beneficjentów będzie prowadzone przez lokalne biura ARiMR, które są doskonale do tego przygotowane" – powiedział Ciecióra.

Rybactwo i Morze

Ciecióra: Na rynku brakuje krajowej ryby

Podsekretarz podkreślił też, że główne cele programu są zbieżne z polityką forsowaną przez Komisję Europejską.

"One dotyczą tego, aby w sposób zrównoważony pozyskiwać zasoby rybne, chociażby z Bałtyku, ale również zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe poprzez zwiększanie potencjału akwakultury i rybactwa śródlądowego w głębi naszego kraju" – poinformował Ciecióra.

Jak podkreślił "jesteśmy jednym z większych producentów ryb z akwakultury, jednym z większych producentów, chociażby karpia, a tego karpia i tak każdego roku na nasze potrzeby konsumenckie Polaków brakuje. Chcemy wspierać naszych producentów, którzy się rozwijają, dawać im możliwości do tego, aby tą produkcję zwiększać".

"Również warto podkreślić, że my w Polsce mamy jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów przetwórstwa rybnego w Europie. Nasi producenci dominują w rynkach europejskich, zdobywają również rynki na innych kontynentach" – dodał. 

Jednocześnie wskazał, że na rynku brakuje krajowej ryby i jest to "największa ciekawostka, największa specyfika naszej branży przetwórczej".

"My również poprzez realizację wspierania akwakultury, chcemy ten surowiec, jego dostępność znacznie wzmacniać, zwiększać" – wskazał.

Program “Rybactwo i Morze” jest skierowany m.in. do rybaków morskich, Rybackich Lokalnych Grup Działania i organizacji producentów ryb.

"Podjęliśmy decyzję bardzo świadomie, w bardzo zdecydowany sposób, że chcemy wspierać w równym stopniu i rybactwo morskie i rybactwo śródlądowe, akwakulturę. Bardzo nam zależy, na tym, żeby stawiać na oba te sektory w zrównoważonym stopniu" – mówił.

W kwestii podziału środków wskazano cztery priorytetowe obszary: wspieranie rybołówstwa i ochrony żywych zasobów wodnych (314 mln euro); wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury (ponad 304 mln euro); sprzyjanie zrównoważonej niebieskiej gospodarce na obszarach przybrzeżnych i śródlądowych, wspieranie rozwoju społeczności rybackiej oraz sektora akwakultury (67 mln euro), wzmocnienie międzynarodowego zarządzania oceanami z przyczynianiem się do zapewnienia bezpieczeństwa czystości mórz i oceanów (2 mln euro).

Czytaj też: Polscy rybacy z certyfikatem MSC na połów szprota

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023