Talk icon

Informacje

13-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Kodeks rolny ochroni wszystkich rolników

Kodeks rolny

Kodeks rolny to byłby zbiór wszystkich przepisów, które mają chronić rolników – przekazał wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Jeśli nastąpiłaby jakakolwiek kolizja przepisów z Kodeksu i z innymi ustawami, to on będzie miał pierwszeństwo w stosowaniu – dodał. Jak podkreślił unijny komisarz Janusz Wojciechowski "przepisy ogólne Kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji; na wiosnę kodeks mógłby wejść w życie".

Kodeks rolny wejdzie w życie na wiosnę?

Wicepremier Henryk Kowalczyk był pytany w Programie 3 Polskiego Radia o niedzielne propozycje PiS dla polskiej wsi. W Przysusze odbyło się Zgromadzenie Polskiej Wsi, podczas którego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało nowe propozycje dla wsi, m.in. opracowanie Kodeksu rolnego.

Kowalczyk został zapytany, po co rolnikom Kodeks rolny. 

"Myślę, że Kodeks rolny to byłby taki zbiór przepisów wszystkich. Są pewne rzeczy, które są dość specyficzne, choćby zabezpieczenie tzw. przestrzeni produkcji rolnej" – powiedział Kowalczyk.

Kodeks rolny

Minister przekazał, że Kodeks ma regulować wiele spraw. Jak mówił, "równocześnie będą jeszcze funkcjonować inne ustawy i przepisy". 

"Jeśli nastąpiłaby jakakolwiek kolizja przepisów Kodeksu i z innymi ustawami, (...) to Kodeks będzie miał pierwszeństwo w stosowaniu" – dodał.

Uczestniczący w niedzielnym Zgromadzeniu Polskiej Wsi unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił o pracach nad Kodeksem rolnym. Jego zdaniem "przepisy ogólne Kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji; na wiosnę kodeks mógłby wejść w życie". Podkreślił przy tym, że niezbędne są szerokie konsultacje z rolnikami i ich organizacjami.

Czytaj też: Kowalczyk: Zależy nam, aby wartość dodana pozostawała u rolnika

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023