O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kościński: Nie można wykluczyć, że inflacja przekroczy 10 procent

Kościński

Szef resortu finansów Tadeusz Kościński uważa, że nie można wykluczyć scenariusza w 2022 roku, gdzie w Polsce zostanie przekroczony 10 proc. poziom inflacji.

Dodał, że Komisja Europejska wyraziła "milczącą zgodę" na zerową stawkę VAT na żywność. Minister finansów był w poniedziałek pytany w Polsat News oraz Interii, czy w 2022 r. "pęknie" w Polsce granica 10-proc. inflacji. “Nie można nic wykluczyć. Nikt naprawdę nie wie. Oczywiście wszystko robimy, żeby inflacja schłodziła się, nie rosła tak szybko, ale (...) nic nie można wykluczyć" – odpowiedział.

Kościński: Za wysoką inflację odpowiadają czynniki zewnętrzne

Kościński podkreślił, że należy pamiętać, iż za wysoką inflację w Polsce odpowiadają przede wszystkim czynniki zewnętrzne – wysokie ceny energii elektrycznej, gazu, paliw. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo co się stanie w przyszłości i czy np. ceny uprawnień ETS zdrożeją, bądź Gazprom jeszcze bardziej przykręci kurek z gazem.

Minister nie odpowiedział na pytanie, jaki jest wpływ państwa na poziom inflacji, ale wskazał, że jest to też "kwestia sentymentu". "Inflacja jest w dużym procencie emocją. Jak będziemy mówili, że będzie duża inflacja, to tak się stanie. Jak racjonalnie będziemy podchodzić, spokojnie – to ta inflacja nie będzie tak szybko rosnąć, nie będzie tej presji i zacznie schodzić, naturalnie zejdzie" - mówił.

KE dała milczącą zgodę na zerową stawkę VAT

Kościński był również pytany o to, czyInflacja 20 rząd porozumiał się z Komisją Europejską ws. zapowiadanego dalszego obniżenia VAT na paliwa oraz zastosowania zerowej stawki VAT na żywność.

"Dogadane w tym sensie, że KE wie, jakie mamy intencje. KE dała milczącą zgodę gdybyśmy podjęli taką decyzję na żywność, ale na razie milczy (na temat tego – PAP) co zrobi, jak obniżamy VAT na paliwo. Myślę, że mamy dobre argumenty, żeby nam dali taką zgodę, ale czy będzie to zgoda, czy będzie tak samo jak dla paliwa milcząca zgoda, to zobaczymy" – powiedział szef resortu finansów.

Minister dopytywany o to, czy Komisja może podjąć jakieś działania przeciwko Polsce, gdyby nie wyraziła zgody, zaznaczył, że proponowane rozwiązania mają być tymczasowe. Dodał, że "najważniejsze jest to, żebyśmy pomogli polskiej gospodarce, polskim przedsiębiorcom, rodzinom".

"Dla nas najważniejsze będzie, żeby obniżyć ceny, bo to obniży inflację" – podsumował.

Czytaj też: Kościński: Rosnąca inflacja stała się problemem światowym

PAP/fot.Twitter/Pixabay

 

swiatrolnika.info 2023