Talk icon

Informacje

09-12-2021

Autor: Michał Rybka

Kontrowersyjny odstrzał dzików w Wałbrzychu. PZŁ wydało oświadczenie

odstrzał

6 grudnia 2021 r. na osiedlu Podzamcze w Wałbrzychu miał miejsce odstrzał redukcyjny dzików wykonany na zlecenie Urzędu Miasta w Wałbrzychu.

Według Polskiego Związku Łowieckiego odstrzał miała zrealizować osoba fizyczna, która została wyłoniona przez tamtejszy Urząd Miejski. W oświadczeniu czytamy dalej, że nie było to polowanie i nie brało w nim udziału żadne koło łowieckie. Z relacji lokalnych mediów wiemy, iż do zdarzenia doszło w poniedziałek 6 grudnia wczesnym popołudniem między dwoma wieżowcami na Podzamczu. Miasto Wałbrzych już od pewnego czasu zmaga się z inwazją dzików, które na dobrą sprawę zamieszkały na dużych osiedlach i nawet w środku dnia stanowią zagrożenie dla mieszkańców miasta.

Odstrzał dzików na terenie miast jest oparty o decyzje władz

W oświadczeniu opublikowanym przez Polski Związek Łowiecki czytamy:odstrzal2 09.12

“Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego informuje, że zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy Prawo łowieckie, odstrzały redukcyjne na terenie miast realizowane są w oparciu o decyzje starosty powiatowego lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Odstrzały takie nie są wykonywane w ramach przepisów ustawy Prawo łowieckie i nie są polowaniem”.

“Polski Związek Łowiecki nie ma nic wspólnego z planowaniem, realizacją czy nadzorem nad odstrzałem redukcyjnym. Uważa, że winien on być wykonany na zasadach ustalonych między urzędem miasta a konkretnym myśliwym wybranym do redukcji. Przepisy ustawy Prawo łowieckie stanowią, że niedopuszczalne jest oddawanie strzału do zwierzyny w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań. Dlatego też Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu złożył 7 grudnia zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę dokonującą odstrzału redukcyjnego. Dodatkowo wałbrzyski Rzecznik Dyscyplinarny Polskiego Związku Łowieckiego (odpowiednik prokuratury) wszczął z urzędu postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie”.

Czytaj także: Walka z ASF: Ministerstwo rolnictwa planuje wielkie liczenie dzików

źródła:pzlow.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023