O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Koniczyna krwistoczerwona najlepsza na paszę i poplon ozimy

koniczyna krwistoczerwona

Koniczyna krwistoczerwona to roślina pastewna, która może sięgać nawet 60 cm wysokości. Służy jako pasza lub poplon ozimy.

Koniczyna tego rodzaju osięga najlepsze plony na glebach lekko kwaśnych oraz obojętnych, należących do kompleksu żytniego bardzo dobrego i dobrego. Najlepszymi przedplonami dla niej są rośliny wcześnie schodzące z pola takie, jak rzepak ozimy, wczesne ziemniaki czy żyto. Koniczyna ta jest wykorzystywana jako pasza lub na poplon ozimy.

Wymagania glebowe i siew

Koniczyna krwistoczerwona powinna być uprawiana na glebach lekkich, piaszczystogliniastych i szczerkich. Wykazuje mniejsze wymagania wodne niż koniczyna łąkowa. Jest bardzo wrażliwa na mrozy i atwo wymarza w czasie bezśnieżnych zim w temperaturze od -8 do -10°C. Najlepszymi przedplonami dla niej są rośliny wcześnie schodzące z pola takie, jak rzepak ozimy, wczesne ziemniaki, żyto, jęczmień ozimy oraz mieszanki zbożowo-strączkowe.

Koniczyna może być wysiewana w plonie głównym na jesień. Wiosenny siew wykonuje się wyłącznie po wyginięciu w czasie zimy koniczyny czerwonej. Jeśli chodzi o termin, to najczęściej sieje się ją w III dekadzie sierpnia w ilości 20-25 kg/ha, rozstawie 12 rzędów po 15-20 cm i na głębokość 1-2 cm.

Zbiór  należy przeprowadzić przed kwitnieniem, ponieważ w tej fazie bardzo silnie drewnieje, co powoduje obniżenie jej wartości pokarmowej. Roślina ta daje jeden pokos zielonki, który przy siewie jesiennym zbiera się w drugiej połowie maja, a przy siewie wiosennym w końcu lipca lub na początku sierpnia.

koniczyna krwistoczerwona zastosowanie

Koniczyna krwistoczerwona  zastosowanie 

Aktualnie w rejestrze COBORU znajduje się jedna odmiana koniczyny krwistoczerwonej. Jest to koniczyna Opolska, jednokośna, o słabej zimotrwałości.  Odmiana ta wyróżnia się stosunkowo dużą odpornością na choroby. W niektórych latach jest atakowana przez plamistość zgorzelową lub mączniaka.

Koniczyna krwistoczerwona jest wykorzystywana jako pasza lub na poplon ozimy.

Warto wiedzieć, że jżeli pogoda w okresie zimowym jest chłodna i wilgotna to może sprzyjać pojawianiu się takich chorób, jak mączniak, fuzariozy, rdzy oraz zgnilizny młodych pędów. 

Sprawdź też: Koniczyna łąkowa – co warto wiedzieć o jej poza rolniczych zastosowaniach

cdr.gov.pl/pl.wikipedia.org/fot.pl.wikipedia.org/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023