Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Konfederacja Lewiatan: Szczyt inflacji dopiero przed nami

Szczyt inflacji

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka uważa, że inflacja dalej będzie rosła, a szczyt inflacji jeszcze przed nami.

Zdaniem eksperta największy wpływ na wzrost cen ma drożejąca energia, ale negatywnie zaskakuje też szybki wzrost cen żywności. Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że inflacja CPI w sierpniu wyniosła rok do roku 16,1 proc., a miesiąc do miesiąca 0,8 proc.

Szczyt inflacji jeszcze przed nami

Zielonka w swoim komentarzu zwrócił uwagę, że kolejna bariera została złamana i inflacja przekroczyła 16 proc., podczas gdy w lipcu wyniosła 15,6 proc. Ocenił, że ten wynik "to nie zaskoczenie, a raczej smutna rzeczywistość".

,,W skali miesiąca płacimy za wszystko więcej o 0,8 proc. Podczas gdy w ujęciu rocznym wzrost cen wyniósł aż 16,1 proc." – zwrócił uwagę ekspert.

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan największy wpływ na wzrost cen ma drożejąca energia, "ale negatywnie zaskakuje również szybki wzrost cen żywności". Jak podał, w skali roku ceny energii wzrosły aż o 40,3 proc., natomiast za żywność płacimy o ponad 17 proc. więcej niż przed rokiem.

Zielonka uważa, że inflacja dalej będzie rosła, a szczyt inflacji dopiero przed nami. W jego ocenie "rząd skupia się teraz na doraźnej pomocy dla obywateli licząc na złagodzenie złych nastrojów".

,,Im bliżej jesieni tym liczba pomysłów pakietów pomocowych będzie zapewne rosła. Nadal jednak nikt w tych kalkulacjach zdaje się nie uwzględniać pomocy dla przedsiębiorców" – ocenił Zielonka.

Jak dodał, pierwsze powakacyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zapowiada się "ciekawie".

,,Nadal uważamy, że RPP nie zdecyduje się na podniesienie stóp dostrzegając na horyzoncie wyraźne spowolnienie oraz egzogeniczny charakter inflacji" – podkreślił ekspert Konfederacji Lewiatan.

szczyt inflacji

Czytaj też: Credit Agricole: Inflacja jest najwyższa od marca 1997 r.

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023