Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Kolejne zatrzymanie ABW. Oszukiwał na VAT przy olejach roślinnych

ABW

ABW zatrzymała kolejną osobę z grupy przestępczej oszukującej na podatku VAT przy pozorowanym obrocie olejami roślinnymi.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w czwartek PAP, że zatrzymania Roberta Ł. dokonali funkcjonariusze z wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu. Dotychczas zarzuty w tej sprawie przedstawiono 66 osobom z tej grupy.

Zatrzymanie ABW

Według ABW, Robert Ł. to członek zorganizowanej grupy przestępczej działającej w branży biopaliw, który obok przestępstwa skarbowych i oszustw dotyczących podatku VAT miał dopuścić się prania pieniędzy. Żaryn podał, że do zatrzymania Roberta Ł. doszło 17 sierpnia we Wrocławiu. Funkcjonariusze przeszukali też mieszkanie mężczyzny.

Ze śledztwa wynika, że zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego miał nadzorować i nieformalnie kierować działalnością kilku spółek i brać udział we wprowadzaniu na polski rynek olejów roślinnych bez opłacania podatku VAT.

,,Przestępczy mechanizm miał polegać na pozorowaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez polskich oraz zagranicznych przedsiębiorców. Kolejne spółki stanowiły łańcuch dostawców oleju od innych podmiotów do odbiorcy końcowego” – wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik.

Celowo i w przemyślany sposób układano je tak, aby część podmiotów pełniła rolę buforów, a inne "znikających podatników". Miało to zapewnić możliwość wykazania "legalnego" nabycia olejów roślinnych przez ich ostatecznych odbiorców.

Rzecznik poinformował, że w nadzorującej śledztwo ABW Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zatrzymany usłyszał zarzuty, a sąd na wniosek prokuratora zgodził się na jego aresztowanie.

ABW

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Decyzje ws. biopaliw to zamach na polskie rolnictwo

PAP/fot.ABW

swiatrolnika.info 2022