Talk icon

Informacje

20-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Kolejne statki ze zbożem wypłynęły z portu w obwodzie odeskim

Statki ze zbożem

Dwa statki ze zbożem z Ukrainy wypłynęły w sobotę z portu Czornomorsk w obwodzie odeskim – poinformowało ministerstwo obrony Turcji.

Łącznie 27 jednostek z ukraińskimi ładunkami produkcji rolnej opuściło do tej pory porty nad Morzem Czarnym w ramach porozumienia o eksporcie zboża. Porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z portów ukraińskich zawarto 22 lipca. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów.

Kolejne statki ze zbożem opuściły Ukrainę

O wypłynięciu dwóch okrętów poinformowało ministerstwo obrony Turcji, na które powołała się agencja Ukrinform. Centrum koordynacyjne w Stambule, które powołano w celu zapewnienia bezpieczeństwa transportów zboża ukraińskiego, podawało wcześniej, że będą to jednostki Zumrut Ana i MV Ocean S. Na ich pokładzie znajdowało się 6,3 tys. ton oleju słonecznikowego i 25 tys. ton pszenicy.

Agencja Reutera informując o tym, że kolejne statki ze zbożem opuściły port, podkreśliła, iż łączna liczba jednostek, w ramach porozumienia o eksporcie, wzrosła do 27. Według stanu na 19 sierpnia w portach obwodu odeskiego załadowanych było i przygotowywało się do wypłynięcia łącznie 10 statków.

statki ze zbożem

Porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z portów ukraińskich zawarto 22 lipca. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów.

Czytaj też: Pierwszy statek z ukraińskim zbożem pojawił się w Syrii

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023