O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Kiedy kwitnie rzepak ozimy? Znajomość kwitnienia jest kluczowa 

Kiedy kwitnie rzepak

Kiedy kwitnie rzepak ozimy? To, kiedy kwitnie jest kluczową wiedzą. Standardowo rzepak ozimy kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Nie są to jednak terminy dokładne. Kwitnienie może rozpocząć się dwa tygodnie wcześniej, czyli w połowie kwietnia, w niektórych latach np. bliżej połowy maja. Co ma wpływ kwitnienie rzepaku?

Kwitnienie rzepaku 

Dla większości regionów Polski, optymalny termin siewu rzepaku to standardowo 5-25 sierpnia. Rzepak ozimy potrzebuje bowiem 75-85 dni wegetacji na optymalny rozwój i zbudowanie odporności przed zimą. Kiełkowanie rzepaku to pierwsza faza BBCH i obejmuje etap od siewu (BBCH 00) do momentu, kiedy liścienie przedostają się na powierzchnię gleby (BBCH 09). Rzepak prawidłowo wysiany w optymalnym terminie wschodzi zazwyczaj maksymalnie w ciągu tygodnia, a w wyjątkowo sprzyjających warunkach – nawet po 3 dniach. Z kolei w okresie suszy, czy po nieprawidłowym siewie (np. zbyt głębokim), proces ten jest zaburzony. Możemy wtedy zaobserwować opóźnione i nierównomierne wschody.

kiedy kwitnie rzepak terminy

Rzepak ozimy kwitnie średnio na przełomie kwietnia i maja. Jednak są to elastyczne terminy. Kwitnienie może rozpocząć się dwa tygodnie wcześniej, czyli w połowie kwietnia, w niektórych latach np. bliżej połowy maja. Wpływ na czas kwitnienia ma m.in. temperatura oraz wilgotność gleby i nawożenia. To kiedy kwitnie rzepak, to wiedza kluczowa. Ważne jest w tym czasie zachowanie uwagi, ponieważ szczególnie duże zagrożenie stanowi zgnilizna twardzikowa, której cykl życiowy jest ściśle powiązany z cyklem rozwojowym rzepaku. 

Co jest groźne, kiedy kwitnie rzepak? 

W okresie kiedy kwitnie rzepak szczególnie groźna jest zgnilizna twardzikowa. Jej gnilizna cykl życiowy jest ściśle powiązany z cyklem rozwojowym rzepaku. Poza zgnilizną twardzikową rzepakowi w okresie kwitnienia zagrażają też inne choroby. Są to: czerń krzyżowy oraz szara pleśń. Co ważne, na początku kwitnienia chowacz podobnik może pojawić się w naszej uprawie rzepaku. Jego samice wygryzają otwory w młodych łuszczynach i składają do nich pojedyncze jajo. Z otworów wygryzionych w łuszczynach przez tego szkodnika chętnie korzysta pryszczarek kapustnik, który dostaje się wówczas do wnętrza. Składa on po kilkadziesiąt jaj w jednej łuszczynie, a żerujące masowo larwy powodują przedwczesne zasychanie i osypywanie się nasion.

Sprawdź: Systemy nawadniania polowych upraw ogrodniczych w Polsce

 syngenta.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023