Talk icon

Informacje

29-03-2022

Autor: Jacek Podgórski

Kiedy Komisja Europejska zgodzi się na dopłaty do nawozów?

Kiedy Komisja Europejska zgodzi się na dopłaty do nawozów?

Dopłaty do nawozów mogą wymiernie pomóc rolnikom. Aby można było zastosować dopłaty, wciąż potrzebna jest zgoda KE. 

Resort rolnictwa liczy, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zgody na dopłaty do nawozów sztucznych zapadnie szybko – poinformował we wtorek wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dodał, że jeśli tak się nie stanie, to stracą konsumenci. "Liczymy, że jeśli chodzi o ten przypadek, nawozy sztuczne, bezpieczeństwo żywnościowe w perspektywie do 2024 roku, to decyzja KE musi być bardzo pilna. Bez tego konsumenci stracą nie tylko na rynku krajowym" - powiedział wiceminister na antenie Polskiego Radia 24.

Polska liczy na dopłaty do nawozów

Przypomniał, że w połowie marca Polska po raz kolejny złożyła wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący rekompensat do cen nawozów sztucznych. Dopłaty do nawozów miałyby pochodzić z środków krajowych. Uchwałę, w której zawarte są szczegóły dotyczące programu dopłat do nawozów, podjęła już Rada Ministrów.

"Uchwała przewiduje 500 zł do hektara gruntów ornych i 250 zł do hektara użytków zielonych, (...) żeby przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo dla konsumentów, czyli zdecydowanie niższe ceny na półkach sklepowych" – podkreślił wiceminister.

Jak wcześniej informował resort rolnictwa, rządowa pomoc dla rolników została zaprojektowana tak, aby zrekompensować wzrost cen nawozów widoczny od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Chodzi o to, żeby rolnicy mogli uzyskać rekompensatę równą różnicy kosztów zakupu nawozów. Rekompensata mogłaby wiec wynieść ok. 1,5 tys. zł w przypadku 1 tony nawozów, co pozwoliłoby na zrekompensowanie wzrostu cen nawozów w całości.

Szalone ceny nawozów

Ceny nawozów rosną w ślad za cenami gazu, bo jest on podstawowym surowcem do produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Produkcja nawozów azotowych oparta jest na amoniaku, z którego wytwarza się obecnie około 97 proc. nawozów azotowych. Natomiast 80-90 proc. całkowitych kosztów produkcji amoniaku, z którego wytwarza się nawozy azotowe, stanowi gaz ziemny.

Ze względu na sankcje, nie ma importu nawozów z Rosji i Białorusi.

Czytaj także: Kowalczyk: KE dała wymijająca odpowiedź ws. dopłat do nawozów

PAP/fot. Pixabay/MRiRW

swiatrolnika.info 2023