Talk icon

Informacje

03-06-2022

Autor: Karol Pepliński

KE pomoże Ukrainie w eksporcie zboża. Powstała platforma internetowa

KE

KE uruchomiła platformę do nawiązywania kontaktów biznesowych między przedsiębiorcami z Ukrainy i UE, co ma w założeniu pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża.

W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach. Taka sytuacja zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu świata. Unia Europejska obiecała pomóc Ukrainie w eksporcie zalegających zbóż.

KE utworzyła specjalną platformę internetową

W połowie maja KE przedstawiła inicjatywę utworzenia tzw. korytarzy solidarnościowych, które mają pozwolić na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową przy użyciu infrastruktury UE oraz na import potrzebnych Ukrainie towarów. Uruchomiona platforma internetowa jest jednym z elementów realizacji tego programu (https://eu-ua-solidarity-lanes.seu.b2match.io/home)

,,Miliony ton zboża utknęły na Ukrainie i musimy połączyć siły ponad sektorami i granicami, aby je przewieźć: firmy szukające sposobów wspierania ukraińskiego eksportu, firmy oferujące rozwiązania transportowe lub magazynowe oraz ukraińscy handlowcy zbożem szukający partnerów logistycznych. Nasza platforma kontaktów pomoże w tworzeniu nowych partnerstw. Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę je w akcji – liczy się każda tona zboża" – oświadczyła unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.

KE

Czytaj też: Ukraińskie porty wciąż zablokowane. Co ze światowym rynkiem zbóż?

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022