O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Jeszcze większe upały we Włoszech. Temperatura sięgnie nawet 45 stopni

upały

Meteorolodzy ostrzegają, że dopiera teraz we Włochy uderzą prawdziwe upały. Będzie naprawdę gorąco. 

Nad Włochy ma nadciągnąć następny tzw. antycyklon afrykański, który podniesie w niektórych rejonach temperatury nawet do 45 stopni. Uderzy po chwili przerwy, jaką przyniosło powietrze znad Azorów. Meteorolodzy ostrzegają przed falą upałów, która potrwa około 10 dni. Jednocześnie susza w tym kraju jest coraz bardziej dotkliwa.

Zbliżają się rekordowe upały we Włoszech

Notowane ostatnio we Włoszech temperatury sięgające 43 stopni to jeszcze nie wszystko. Dopiero teraz zrobi się naprawdę gorąco. Meteorolodzy zapowiadają na drugą połowę następnego tygodnnia najpotężniejsze upały tego lata, które potrwają około 10 dni. Jednocześnie susza jest coraz bardziej dotkliwa.

Nad Włochy ma nadciągnąć następny tzw. antycyklon afrykański, który podniesie w niektórych rejonach temperatury nawet do 45 stopni. Uderzy po chwili przerwy, jaką przyniosło powietrze znad Azorów.

Już wkrótce około 40 stopni będzie na północy, między innymi w Mediolanie, Bolonii, Padwie, Weronie oraz we Florencji. Tej fali skwaru towarzyszyć będą tropikalne noce.

Przypominamy, że upały stanowią ogromny problem również w Hiszpanii. Na tak wysokie temperatury nie jest przygotowana większość szkół, a uczniowie borykają się z problemami. 

upały Włochy

Straty w rolnictwie

Upały to nie jedyny problem Włoch. Aktualnie trwa liczenie strat w rolnictwie po gwałtownych burzach, jakie w minionych dniach przeszły nad kilkoma regionami. Tylko w Toskanii doliczono się w krótkim czasie 1500 piorunów. Jak się jednak okazazuje, ulewy nie poprawiły w znaczący sposób kryzysu związanego z suszą, która rozszerza się na kolejne obszary, także na południu, w tym na Kampanię.

Jako dramatyczną z punktu widzenia środowiska eksperci określają sytuację w stołecznym regionie Lacjum, gdzie do rekordowo niskiego spadł poziom wody w jeziorze Bracciano. Podobnie jest z wielkimi jeziorami na północy.

W ogłoszonym raporcie odnotowano trzy wielkie kryzysy na tle suszy w ostatniej dekadzie we Włoszech, podczas gdy od zakończenia drugiej wojny światowej do lat 80. nie było ani jednego.

Czytaj też: Co za upał! Rekordowa temperatura na Sycylii! Prawie 50 stopni!

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023