Talk icon

Informacje

01-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Jesiotry w Odrze wyginęły. 30 lat pracy nad ich przywróceniem na marne

Jesiotry

Jesiotry, nad których przywróceniem ponad 30 lat pracował Instytut Rybołówstwa, zginęły w Odrze. Gatunek był wymarły od 1970 roku.

Choć jesiotr ostronosy uznany został za gatunek wymarły w 1970 roku, specjaliści nie ustawali w wysiłkach, by ryby te na nowo zagościły w polskich rzekach. Po 30 latach prac prawie się to udało. Niestety tylko prawie, gdyż z tak wielkim trudem wyhodowane okazy wypuszczono jakiś czas temu do Odry, gdzie część zginęła wskutek jej zanieczyszczenia.

Mozolna praca nad przywróceniem gatunku

"Jako ikrzynki przywieźliśmy je z Kanady, 17 lat czekaliśmy aż samica dojrzeje, gdy to się stało, rozmnożyliśmy je i wpuściliśmy do Odry. A teraz usnęły te nasze jesiotry" – nie kryje emocji Szef Instytutu Rybołówstwa Śródlądowego dr Grzegorz Dietrich. "To potworna strata" – dodaje w rozmowie z PAP.

Podkreśla, że nad planem restytucji jesiotrów, ryb, które są "starsze od dinozaurów", pracowano w jego ośrodku ogółem od 30 lat. Gdy się w końcu udało je rozmnożyć, ryby wpuszczane do rzek, były specjalnie znakowane. Kilka jesiotrów znaleziono już wśród śniętych ryb z Odry.

Jesiotry

Istnieje mała szansa, że niektóre jesiotry przetrwają

Czy z jesiotrami przyjdzie nam pożegnać się na stałe? Eksperci wciąż mają niewielką nadzieję, że część z nich przeżyje tę katastrofę ekologiczną. Nie ukrywają jednakże, .e szanse na to są znikome

"W Odrze zginęły przede wszystkim duże ryby, drapieżniki. Dlatego ich szanse na przeżycie są małe. Przekonamy się, czy jakieś przetrwały" – mówi dr Grzegorz Dietrich, ale nie robi dużych nadziei.

Podkreśla, że brakowało kilku – kilkunastu lat, by jesiotry w Polsce zaczęły się samodzielnie rozmnażać.

Jesiotr ostronosy pojawił się na Ziemi około 200 mln lat temu, w okresie jurajskim i od tego czasu w zasadzie się nie zmienił. Ostatniego dzikiego jesiotra odłowiono w Polsce w latach 60 XX wieku, a w 1970 roku gatunek uznano za całkowicie wymarły.

Czytaj również:Wody Polskie odbudują zasoby przyrodnicze Odry

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023