O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-05-2020

Autor: Jacek Podgórski

Jaś Kapela i Polska jego marzeń – obowiązkowy weganizm, małe mieszkania, zakaz lotów i prywatnych samochodów

Jaś Kapela

Jaś Kapela, dziennikarz portalu „Krytyka Polityczna”, w jednym z najnowszym tekstów przedstawił swoją wizję Polski. Składają się na nią następujące elementy: obowiązkowy weganizm, małe mieszkania, zakaz lotów i prywatnych samochodów lub przynajmniej zakaz używania aut prowadzonych tylko przez kierowcę. Absurd goni tu absurd.

Jaś Kapela i jego wizja świata

Pomysły, które przedstawił Jaś Kapela, uciąć należałoby już na samym początku, gdy pod uwagę weźmiemy samo podłoże ideologiczne tych fantasmagorycznych bredni, które garściami czerpią ze słusznie minionych czasów, kiedy to, jak wiadomo, każdemu według… przydziału. Tak też nie ma sensu pracować w pocie czoła na dobro swoje, swojej rodziny, czy kraju. Nie ma sensu, bo jeśli nawet efektem katorżniczej pracy będzie piękne mieszkanie w centrum warszawskiego Żoliborza, Jaś Kapela chętnie zamieniłby je Wam na 25 m2 w Hajnówce (piękne miasto, proszę się nie obrażać, ale jakieś wybrać trzeba). Może warto pójść dalej i rozważyć możliwość dokooptowania do rzeczonych 25 m2 w Hajnówce kilku przedstawicieli klasy robotniczej z rodzinami, no bo przecież „im się należy”, ponieważ ciężko pracują w tamtejszej fabryce. Poza tym, Jaś Kapela pisze wprost:

Spędziwszy ostatnie dwa lata w dwie osoby na przestrzeni 36 metrów, jestem przekonany, że nikt nie potrzebuje więcej niż 18 metrów na głowę, a pewnie starczyłoby 15, i do tego powinniśmy dążyć. Dlatego poprzeć należy postulat Akcji Socjalistycznej, aby wprowadzić zakaz posiadania więcej niż jednego mieszkania, a docelowo może nawet znieść własność prywatną powyżej 15 metrów kwadratowych mieszkania na osobę.

Na ścianie każdego z takich mieszkań – to pomysł autora niniejszego tekstu – powinien wisieć piękny portret przedstawiający dumnego pomysłodawcę tego wspaniałego planu dla Polski. Tym samym Jaś Kapela wpisałby się w – oby nie była to prawda – utęskniony, a utracony nurt historyczno-polityczny. No, ale przecież, jak napisał nasz dzielny poeta, żyjemy w epoce „schyłkowego kapitalizmu”, dlatego właśnie – jak twierdzi – powinniśmy wesprzeć postulat Akcji… SOSJALISTYCZNEJ. Co ważne, pamiętajmy o konieczności obniżenia temperatury o dwa stopnie w każdym z tych mieszkań – tak radzi Kapela, bo tak radzi klimat. Otwierajcie zatem okna, kiedy Wy i Wasi współlokatorzy z klasy robotniczej, nachuchacie w mieszkaniu i temperatura wzrośnie do niebezpiecznego poziomu... np. 22oC.

Czytaj także: Pilne! Pseudoekolodzy znów zaatakowali! Zabrali krowy! Rolnik nabrał się na TO pismo! Bądźcie ostrożni!

Jaś Kapela chce Wam zabrać samochody

Nasz Jaś Kapela obwieszcza również, że:

Niestety z raportu wynika, że nie ma nic gorszego dla klimatu niż przejazdy prywatnymi samochodami, więc docelowo należałoby je praktycznie zlikwidować.

Postulat jest zatem prosty: własność prywatna do likwidacji. Nie ma przecież nic gorszego dla klimatu niż przejazdy prywatnymi samochodami. Auta partii, czyli niejas kapela 2 auta wstrętnych prywaciarzy, miałyby zostać wyłączone z negatywnego wpływu na klimat? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi. To jednak nie koniec wątpliwości. Co z końmi? Czy Kapela wieszczy powrót powozów? Czy może ludzie powinni przerzucić się na podróże „z buta”?. Ta wiedza jest istotna, wszak ludzie – także w systemie proponowanym przez kolegę (żeby nie napisać tego słowa rozpoczynającego się na „T” i kończącego na „rzysza”) – lubią wiedzieć, na czym stoją. Ot, taka nasza mała wada.

Jeśli myślicie, że to koniec kwestii związanych z przemieszczaniem się, jesteście w błędzie. Zakaz – w idei Jasia Kapeli – ma dotknąć także lotów. Przecież Greta Thunberg prawie dotarła na szczyt klimatyczny drogą morską. Loty są w każdym razie zbędne. Z podobnym postulatem wyszło naprzeciw ludzkości także Extinction Rebellion, które w ubiegłym roku zablokowało największe miasta świata czy właśnie lotniska – no, chyba że ktoś zapłacił – wówczas lotnisko okazywało się „spoko”. Zbędne przemieszczanie się to także turystyka.

Zważywszy, że nasze prywatne emisje powinniśmy zredukować o 60–70 procent już do roku 2030, należałoby zasadniczo ograniczyć również ruch turystyczny. Naprawdę nie widzę powodów, żeby turystykę uprawiać za pomocą innych środków transportu niż pociąg i rower

– pisze nasz demiurg.

Cytując klasyka: nie będzie niczego.

Weganizm i Jaś Kapela

Dopływamy do brzegu. Pozwolę sobie na małą wstawkę metatekstową – trudno pisze mi się ten tekst, zważywszy na materię, w której muszą się poruszać. To troszkę jak historia pewnego rolnika, który wpadł do szamba. Nie przeżył. Tu jest podobnie. Ale do meritum.

Weganizm trzeba wprowadzić ustawowo.

Być może zresztą to przeczuwaliście. Już dziś większość z nas chce ograniczyć spożycie mięsa. Ewidentnie wiemy, że musimy coś zmienić, ale potrzebujemy jakiegoś impulsu. Dlatego czas na odpowiednie ustawy. Weganizm sam się nie wprowadzi

– wieszczy na młody ideolog.

Nie wiem, czy „większość chce ograniczyć spożycie mięsa”, ale nie sądzę. Autor tego tekstu na przykład bardzo lubi mięso. Nie pogardzi też podrobami czy maślanką. No, ale zwierzęta cierpią katusze, poza tym „bąki” krów niszczą nam atmosferę, więc naturalnym jest, że to barbarzyństwo hodowlano-klimatyczne musi się skończyć. Nie będą rozwijał wątku wegańskiego, o który pokusił się Jaś Kapela, bo „jaki jest koń, każdy widzi”. Panu Jasiowi doradziłbym tylko stworzenie jakiegoś solidnego manifestu – to przecież tradycja myśli socjalistycznej. Przepraszam, jeśli zmęczył Państwa ten wywód. To się więcej nie powtórzy, chyba, ze pan Jaś Kapela ponownie będzie chciał mi zabrać schabowego na Mazurach. Albo w górach.

Fot. wikimedia/ CC BY-SA 4.0 Adrian Tync/pixabay

swiatrolnika.info 2023