O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-12-2021

Autor: Oliver Pochwat

Jan Duda: Nie widzę większych zysków wynikających z Zielonego Ładu

Jan Duda

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Duda w rozmowie z portalem Świat Rolnika Info przedstawił założenia nt. największych wyzwań polskiego rolnictwa w nowym roku.

Poseł Jan Duda uważa, że jednym z zagrożeń mogą być ceny nawozów i środków ochrony roślin. Ponadto trzeba będzie walczyć ze wciąż szalejącym ASF. Wyzwaniem będzie również odbudowa stad, które zostały zlikwidowane przez chorobę. Ponadto dużym problemem będzie Europejski Zielony Ład, który spowoduje ogromne podwyżki cen żywności. Zdaniem Dudy nasze społeczeństwo jeszcze nie jest na tyle bogate, aby móc sobie pozwolić na dużo droższą żywność, uprawianą bardziej ekologicznie.

Światrolnika.info: Jakie będą największe wyzwania dla polskiego rolnictwa w nadchodzącym 2022 roku?

Jan Duda: Rolnictwo jest bardzo nieprzewidywalne, więc trudno powiedzieć. Natomiast na pewno problemem będą ceny nawozów. Z tym się wiążą również ceny środków ochrony roślin, które idą w górę. Będzie to wyzwanie dla rolników, ale również i dla nas polityków, aby spróbować im pomóc

Światrolnika.info: Czy ASF wciąż będzie problemem? Czy rozwiązania, które proponuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będą powoli wdrażane?

Jan Duda: Na pewno pomysły,jan duda które proponuje ministerstwo, będą wdrażane i miejmy nadzieję, że w dużej mierze ASF ograniczą. Następnym wyzwaniem będzie odbudowa stad, które zostały zlikwidowane przez tę chorobę.

Światrolnika.info: Kolejną sprawą, o której warto wspomnieć, jest Zielony Ład, czy Polska będzie musiała go natychmiast wprowadzić?

Według Komisarza Europejskiego Janusza Wojciechowskiego nie jest wymagane, aby Polska już wchodziła w Europejski Zielony Ład. Na pewno jest to bardzo poważny problem, tak naprawdę nie widzę większych zysków wynikających z Zielonego Ładu. Jeśli przystąpimy do Zielonego Ładu, to na pewno spadnie produkcja, a co z tego wynika, wzrosną ceny żywności. Myślę, że nasze społeczeństwo jeszcze nie jest na tyle bogate, aby móc sobie pozwolić na dużo droższą żywność, uprawianą bardziej ekologicznie. Musi być możliwość produkcji masowej, bo na ten moment nie jesteśmy przygotowani na wzrost cen żywności.

Przypomnijmy, że wśród założeń Europejskiego Zielonego Ładu znajdują się m.in. ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o połowę czy też przeznaczenie ponad 25% gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne.

Czytaj też: Jan Duda (PiS): Narodowy Holding Spożywczy może pomóc rolnikom

fot. fb Jan Duda 

swiatrolnika.info 2023