Talk icon

Informacje

17-06-2020

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

Jakość powietrza na wsi dużo gorsza niż w mieście? Rząd dofinansuje termomodernizację

jakość powietrza

Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie – wskazują na to badania przeprowadzone przez Institute for Security, Energy and Climate Studies na zlecenie Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W związku z tym rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował program “Czyste Powietrze”, w ramach którego do tej pory przeznaczono ponad 5,2 mld zł na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Jakość powietrza – na wsi jest gorzej niż w mieście?

Jakość powietrza może być dużo gorsza na wsi niż w miastach, co jest wnioskiem dość zaskakującym. Według badań przeprowadzonych przez Institute for Security, Energy and Climate Studies, Polska jest jedynym państwem, w którym udział pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wzrasta, szczególnie na terenach wiejskich. Prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zwraca uwagę na fakt, że ok. 90 proc. gospodarstw domowych na terenach wiejskich jest ogrzewanych paliwem stałym, gdzie w miastach, dla porównania, ten wskaźnik wynosi niespełna 28 proc. Stąd jakość powietrza na wsi jest gorsza niż w miastach, mimo, że ok. 40 proc. mieszkańców wsi, którzy wzięli udział w badaniu opinii społecznej, nie odczuwa uciążliwości w związku ze smogiem.

Czytaj więcej: Smog na wsi – czy stanowi większy problem niż w miastach?

Za złą jakość powietrza w Polsce odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów słabej jakości opałem w starych, nieekologicznych piecach. Dlatego w ramach programu „Czyste Powietrze” umożliwiamy zarówno wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jak i termomodernizację budynków jednorodzinnych. Z tej oferty najbardziej skorzystają mieszkańcy terenów wiejskich i małych miejscowości, ponieważ to właśnie tam dominuje zabudowa jednorodzinna.

– powiedział w wywiadzie z portalem Świat Rolnika.Info Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu.

Jakość powietrza – rząd dofinansuje termomodernizację

Jakość powietrza w Polsce zmusiła rząd do opracowania programu, który umożliwiłby poprawę tej jakości. Ci, którzy zdecydowali się na budowę domu mogą ubiegać się o dofinansowanie w postaci ulgi podatkowej na termomodernizację. Ulga podatkowa daje możliwość odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych nawet 53 tys. zł. Warunek jest taki, że wydatki są przeznaczone na termomodernizację budynku, w tym montaż i instalację paneli fotowoltaicznych. Dotychczas, w ramach programu “Czyste Powietrze” na termomodernizację domów mieszkalnych zostało przeznaczone blisko 5,2 mld zł. Cały program, który zaplanowany jest na lata 2018-2029, ma kosztować budżet państwa 103 mld zł.

Oglądaj także: Jacek Hecht: Zielony Ład nie był konsultowany z rolnikami, idzie za tym gigantyczna propaganda

Z programu “Czyste Powietrze” mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów, którzy mogą ubiegać się m.in. o dofinasowanie , na wymianę źródła ciepła, wymianę stolarki okiennej, drzwi czy ocieplenie domu. Wsparcie obejmuje również usługi, jak montaż pomp ciepła, czy paneli fotowoltaicznych. Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie od dochodu wydatków do wysokości 53 tys. zł poniesionych na termomodernizację. W ubiegłym roku podatkowym ulga termomodernizacyjna wyniosła ponad 3 mld zł. Od 15 maja procedura uzyskania dofinansowania w ramach programu “Czyste Powietrze” została uproszczona, wnioski są prostsze, znacznie skrócił się również czas oczekiwania na ich rozpatrzenie.

– stwierdził Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu.

W W kwestii zainteresowania fotowoltaiką, patrząc w ujęciu rocznym, pomimo pandemii koronawirusa, zauważamy wzrost o ok. 180 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy, porównując do tego samego okresu w 2019 roku. Widzimy ewidentny boom na fotowoltaikę prosumencką za sprawą programu „Mój Prąd”

– dodał.

swiatrolnika.info 2023