O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-01-2024

Autor: Świat Rolnika

Jak maltodekstryna jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym?

maltodekstryna

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, aby żywność nie tylko zaspokajała głód, ale także dobrze smakowała, miała odpowiednią konsystencję oraz była trwała. W tym celu branża spożywcza korzysta z różnorodnych substancji, które pomagają spełnić oczekiwania konsumentów pod względem smaku, tekstury i trwałości produktów. Jednym z tych wszechstronnych składników jest maltodekstryna, substancja o różnorodnych zastosowaniach często wykorzystywana w przemyśle spożywczym.

Czym jest maltodekstryna?
Maltodekstryna to polisacharyd otrzymywany z rozkładu skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej lub pochodzącej z innych roślin. Jest ona powszechnie stosowana w produkcji żywności ze względu na wiele zalet, które posiada. Dodanie maltodekstryny do produktów żywnościowych poprawia ich konsystencję, wzmacnia smak i aromat, przedłuża okres trwałości a także wpływa na kaloryczność produktu.
Zalety stosowania maltodekstryny
Jednym z głównych zastosowań maltodekstryny jest regulacja konsystencji i tekstury produktów spożywczych. Substancja ta działa jako zagęszczacz i stabilizator, pomagając w uzyskaniu odpowiedniej gładkości, kremowości lub chrupkości w zależności od rodzaju produktu. Maltodekstryna jest często wykorzystywana w produkcji sosów, zup, deserów i lodów. Kolejnym aspektem wykorzystania maltodekstryny jest poprawa smaku i aromatu produktów spożywczych. Substancja ta może działać jako nośnik smaku, wzmacniając i stabilizując intensywność aromatów. Dzięki temu producenci mogą osiągnąć bardziej jednolite i intensywne doznania smakowe w swoich produktach.
Maltodekstryna jest także stosowana jako składnik wzmacniający smak słodki. W odróżnieniu od wielu innych podobnych substancji charakteryzuje się bardzo wysokim indeksem glikemicznym – 105, co sprawia, że produkty ją zawierające nie powinny być spożywane przez osoby z cukrzycą oraz na dietach o niskim indeksie glikemicznym. Z drugiej jednak strony substancja ta dostarcza szybko dużą dawkę energii, co sprawia, że jest częstym dodatkiem do produktów regeneracyjnych dla sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Ze względu na swoje właściwości energetyczne jest też stosowana jako zamiennik tłuszczów w produktach Light.
Maltodekstryna a inne dodatki spożywcze
Maltodekstryna to jednak nie jedyna substancja spożywcza wykorzystywana w przemyśle spożywczym do poprawy smaków produktów, nadawania im odpowiedniej konsystencji czy trwałości. Na liście dodatków są także inne substancje naturalne takie jak skrobia kukurydziana czy syropy glukozowe. Każdy z nich ma wady i zalety, które warto znać. Wybierając produkty w sklepie dobrze jest poznać ich skład, aby sobie nie zaszkodzić.
Maltodekstryna na rynku
Maltodekstryna dostępna jest zarówno w sprzedaż hurtowej jak i detalicznej. Jest to substancja stosowana w przemysłowej produkcji żywności, a co za tym idzie najczęściej sprzedawana jest w hurtowniach oraz na giełdach produktów spożywczych. Jej cena uzależniona jest od aktualnych cen na rynkach światowych, podobnie jak w przypadku innych produktów i składników przemysłu spożywczego.
Warto jednak wiedzieć, że w sprzedaży detalicznej także dostępna jest maltodekstryna. Cena tego produktu nie jest wysoka i waha się w okolicy 15 - 20 zł za kilogram. Substancja ta dostępna jest w specjalistycznych sklepach z żywnością, aptekach oraz w sklepach oferujących produkty dla sportowców.
Maltodekstryna to polisacharyd o bardzo wysokim indeksie glikemicznym. Jest częstym dodatkiem do produktów żywnościowych nadającym im odpowiednią konsystencję, wzmacniającym smak i aromat a także przedłużającym trwałość. Można ją spotkać w sosach, deserach, zupach a nawet kaszkach dla dzieci. Jest częstym zamiennikiem tłuszczu w produktach typu Light. Dla większości ludzi nie jest ona szkodliwa, aczkolwiek chorzy na cukrzycę, zaburzenia gospodarki węglowodanowej czy osoby mające problemy z trawieniem glutenu powinny ograniczyć spożywanie produktów zawierających ten składnik. Maltodekstryna stosowana jest głównie w zakładach produkcyjnych kupujących ją w ilościach hurtowych, ale można ją nabyć także do użytku domowego na rynku detalicznym.

Artykuł zewnętrzny

swiatrolnika.info 2023