O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Jaja opuchlaka są często mylone z nawozami długoterminowymi

jaja opuchlaka

Jaja opuchlaka są białe, a z czasem ciemnieją. Ze względu na swój wygląd są często mylone z nawozami długoterminowymi. 

Opuchlaki atakują wiele roślin. Co ciekawe, mogą szkodzić rośliną przez cały rok. Wiosną i latem dorosłe szkodniki żerują na liściach roślin, z kolei jesienią i zimą larwy opuchlaków wygryzają korzenie roślin. Zwalczanie tych szkodników jest ciężkie, ale jest kilka sposobów, które mogą uratować nasz ogórd.

Jaja opuchlaka mylone z nawozami

Opuchlaki są częstą zmorą niejednego ogrodnika. Szkodniki te wiosną i latem żerują na liściach, a jesienią i zimą wygryzają korzenie roślin. W efekcie ich uszkodzone zostają blaszki liści, pąki kwiatów, młode pędy oraz miękka kora pędów starszych. Są nielotami, dlatego żerują na dolnych partiach roślin. Jeśli nawet nie widzimy chrząszczy, łatwo jest dostrzec, że były gośćmi w naszym ogrodzie. Pozostawią po sobie charakterystyczne dziurki na brzegach liści. 

Opuchlaki mają cztery stada rozwojowe. Jaja opuchlaka ze względu na biały kolor w fazie początkowej są mylone z nawozami długoterminowymi. Kolejne stadium to larwy, które mają żółtawobialy kolor i ciemniejszą główkę. Są głównym wrogiem roślin. Larwy, które nie osiągnęły stadia poczwarki w roku pierwszym, zimują w glebie do wiosny następnego roku.

jaja opuchlaka rośliny

Sposoby na zwalczanie

Opuchlaki to trudny przeciwniki, ale istnieje kilka sposoób na ich efektywne zwalczanie. Jeśli na liściach widzimy pojedyncze osobniki, to zwalczanie zacznijmy od ekologicznego odławiania. Możemy pod roślinami porozkładać małe deski lub małe i ciemne pojemniki wypełnione gałązkami cisa, w które po nocnej uczcie schowa się opuchlak.

W przypadku chemicznego zwalczania, chrząszcza możemy potraktować preparatem Mosiplan 20 SP w godzinach wieczornych. Musimy pamiętać również o larwach żerujących na korzeniach. Przy mniejszym natężeniu warto użyć preparatu P-Drakol, który zawiera dobroczynne bakterie.

Pamiętajmy, aby opryski prowadzić wiosną, ponieważ w zimie larwy przedostają się do niższych partii podłoża by przetrwać mrozy, a osobniki dorosłe zagrzebują się w opadłe liście leżące pod roślinami.

Czytaj także: Szkodniki roślin doniczkowych oraz skuteczne metody ich zwalczania

sadowniczy.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023