Talk icon

Informacje

23-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Jacek Ozdoba: System kaucyjny już wczesną jesienią w Sejmie

System kaucyjny

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział, że system kaucyjny będzie procedowany już wczesną jesienią w Sejmie.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji środowiska przekazał, że wkrótce projekt ustawy dot. systemu kaucyjnego w Polsce ma trafić do Sejmu. Powiedział, że "planujemy nie później niż do wczesnej jesieni", aby projekt znalazł się w pracach parlamentarnych. Dodał, że w ciągu miesiąca powinny zostać opublikowane jego szczegóły.

Wiceminister o systemie kaucyjnym

Ozdoba poinformował, że projekt może być jeszcze zmieniony względem pierwotnych założeń dotyczących wielkości sklepów, które będą musiały obligatoryjnie przyjmować zwracane opakowania od konsumentów.

Zgodnie z projektowanymi przepisami do odbierania opakowań objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłyby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję.

System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.

System kaucyjny

Na czym polegać będzie system kaucyjny?

"Przedmiot, który może ulec zmianie, bo mocno wsłuchujemy się w apele i argumenty, dotyczy powierzchni handlowej" - mówił w środę Ozdoba. Jednocześnie przyznał, że sklepy o powierzchni handlowej 100 metrów kw. "nie są bardzo duże i obligatoryjność takiego zbierania może być dużym utrudnieniem" – stwierdził Ozdoba.

Na początku czerwca Ozdoba przedstawił założenia systemu kaucyjnego, który ma funkcjonować w Polsce. Pierwszy projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na początku roku.

Zgodnie z zapowiedziami system kaucyjny ma obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu.

Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy. System kaucyjny nie zacznie obowiązywać od razu, czyli od momentu wejścia nowych przepisów w życie. Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku i będzie miała długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać minimum dwa lata - informował Ozdoba.

Czytaj również: Ozdoba: System kaucyjny obejmie szklane i plastikowe butelki oraz puszki

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023