Informacje
27-09-2022
Od 21 lipca do 20 września 2022 roku zmniejszył się deficyt wody dla upraw rolnych – stwierdził Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
Niedobory wody odnotowano tylko w 5 województwach, najbardziej dotykają one jesiennych zasiewów rzepaku – wyjaśnił Instytut. Na dużym obszarze kraju niedobory wody niewielkie, a w niektórych miejscach notowano nawet nadmierną wilgotność gleby (dodatnie wartości KBW).
Deficyt wody odnotowano w 5 województwach
"W trzynastym okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września 2022 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -36 mm" - czytamy w raporcie IUNG. W stosunku do poprzedniego okresu (11 VII – 10 IX) deficyt wody zmniejszył się.
Największy deficyt wody notowano na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego. Na dużym obszarze kraju niedobory wody niewielkie, a w niektórych miejscach notowano nawet nadmierną wilgotność gleby (dodatnie wartości KBW).
Według IUNG w ostatnim badanym okresie susza rolnicza występowała na terenie 5 województw i dotyczyła 4 monitorowanych upraw – rzepaku i rzepiku (jesień), ziemniaka oraz kukurydzy na kiszonkę i na ziarno.
"W trzynastym okresie raportowania od 21 lipca do 20 września 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku ozimego wysiewanego w 2022 roku. Suszę notowano w 92 gminach (3,71 proc. gmin Polski), wystąpiła na obszarze 0,47 proc. gruntów ornych kraju" - informuje IUNG.
Czytaj też: Europejskie rzeki wysychają. Susza zagraża produkcji żywności
PAP/fot.Pixabay