Talk icon

Informacje

30-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Inflacja znowu bije rekordy! We wrześniu już 17,2%

Inflacja

Inflacja znów bije wszelkie rekordy. GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc.,

W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,6 proc. Największy wzrost, bo aż o 44,2 proc. rdr zanotowały nośniki energii. O 19,3 proc. rdr wzrosły ceny żywności, a o 18,3% ceny paliw.

Inflacja wyższa niż przewidywano

Inflacja na poziomie 17,2 proc. nie tylko bije rekordy, ale również przekracza oczekiwania ekspertów. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali bowiem wzrostu cen we wrześniu ”tylko” o 16,6 proc. rdr i wzrostu o 1,0 proc. mdm.

Najnowsze dane GUS skomentował lider PO Donald Tusk, który stwierdził, że PiS prowadzi Polskę do przepaści i nikt nad tym nie panuje.

,,Dzisiejszy odczyt inflacji pokazuje bardzo wyraźnie: PiS prowadzi Polskę do przepaści. Nikt nad tym nie panuje. Ja naprawdę jestem bardzo zaniepokojony. Biorąc pod uwagę to, co się dzieje poza granicami Polski, biorąc pod uwagę ogólną destabilizację i bardzo chaotyczne działania rządu, to wszystko powoduje, że widzimy, że nie ma kapitana na tym statku" – ocenił.

inflacja

Inflacja dalej będzie rosnąć

Tymczasem analitycy banku ING BSK nie mają dobrych wiadomości i wskazują, że wrześniowy wzrost był najwyższym w tym roku i jest to najwyższy poziom od ćwierć wieku.

,,Obserwujemy kolejną falę podwyżek cen żywności, które w tym miesiącu wzrosły o 1,7 proc. mdm. Żywność i napoje bezalkoholowe są obecnie o 19,3 proc. droższe niż przed rokiem. Kolejny miesiąc z rzędu znacząco podrożały nośniki energii – o 3,7 proc. mdm, co najprawdopodobniej było wynikiem dalszego wzrostu cen węgla. Spadek cen paliw o 2,1 proc. mdm nie wystarczył dla skompensowania wzrostów cen żywności i energii" – podano w komentarzu.

Po wrześniowym wzroście inflacji do 17,2 proc., do końca roku spodziewany jest dalszy wzrost tego wskaźnika.

,,Nie zrealizowały się optymistyczne scenariusze zakładające szczyt inflacji latem i jej spadek w dalszej części roku. Spodziewamy się, że do końca 2022 będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem inflacji. Biorąc pod uwagę skalę szoku energetycznego, głęboko ujemne realne stopy procentowe, napięty rynek pracy (presja płacowa) oraz ekspansywną politykę fiskalną, należy się spodziewać się, że inflacja będzie uporczywa, a jej trwały spadek na jednocyfrowe poziomy nastąpi dopiero w 2025" – dodano.

Czytaj też: Idzie kryzys! Prawie 1/3 Polaków oszczędza "na wszystkim"

PAP/fot.pixabay

 

 

 

swiatrolnika.info 2023