Talk icon

Informacje

01-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Inflacja zacznie spadać. Korzystne prognozy na najbliższe miesiące

Inflacja

Najnowsze analizy ekspertów pozwalają spojrzeć optymistycznie w niedaleką przyszłość. Według nich inflacja powoli zacznie maleć. Czego się spodziewać?

,, Nadchodzące miesiące przyniosą niewielkie spadki inflacji; na koniec IV kwartału br. wzrost cen sięgnie 14,5 procent” – ocenia Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według niego poniżej 10 procent wskaźnik ten spadnie w czerwcu 2023 roku.

W ostatnich miesiącach doświadczyliśmy dużego wzrostu inflacji

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że inflacja CPI w sierpniu wyniosła rok do roku 16,1 procent, a miesiąc do miesiąca 0,8 procent.

Jak zwrócił uwagę Jakub Rybacki z PIE, inflacja wzrosła w sierpniu znacznie powyżej prognozowanych przez analityków 15,4 proc. Dodał, że komunikat GUS wskazuje na coraz szybciej rosnące ceny energii.

"Rośnie również inflacja bazowa – szacujemy, że w sierpniu osiągnęła ona poziom 9,8 proc." – wskazał ekspert.

Dodał, że zmiany te rekompensuje niższy wzrost cen paliw – tankowanie na stacjach benzynowych było w sierpniu droższe o 23,3 proc. niż rok temu. W lipcu było to 36,8 proc.

Inflacja

Inflacja lekko zmaleje, by potem znów wzrosnąć

W ocenie Rybackiego nadchodzące miesiące przyniosą niewielkie spadki inflacji – na koniec IV kwartału wzrost cen będzie sięgać 14,5 proc. Jak wyjaśnił, to głównie efekt niższego wzrostu cen paliwa oraz usług. Jednocześnie – jak dodał – przedsiębiorstwa dalej będą podwyższać ceny towarów przemysłowych w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej.

"Mocno zdrożeją również rachunki za ogrzewanie – Urząd Regulacji Energetyki podniesie taryfy o około 40 proc." – wskazał.

W ocenie PIE, w I kwartale 2023 r. inflacja ponownie wróci w okolice 15,5–16 proc. "Będzie to efekt podwyżek cen energii elektrycznej oraz gazu" – stwierdził Rybacki.

Według niego inflacja bazowa dalej pozostanie wysoka z uwagi na rosnące koszty firm.

"Wyraźnego spadku spodziewamy się dopiero w II kwartale przyszłego roku" – prognozuje.

Według PIE w czerwcu inflacja spadnie poniżej 10 proc., a w całym 2023 r. wyniesie około 9,5 procent.

Czytaj również:PKO BP: Inflacja do września będzie oscylować wokół 15%

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023