Talk icon

Informacje

18-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Inflacja, nie wojna na Ukrainie, najbardziej martwi Niemców

inflacja

Szybko rosnące ceny w niemal wszystkich dziedzinach życia wywołują obecnie w RFN największe obawy. To inflacja jest największym zmartwieniem Niemców.

W sondażu firmy McKinsey około 48 proc. Niemców stwierdziło, że ich największym zmartwieniem w tej chwili jest inflacja. Na strach przed wojną na Ukrainie wskazało 24 proc. ankietowanych.

Inflacja martwi Niemców

48 proc. obawiających się inflacji to znaczny wzrost w porównaniu z kwietniem. W tym czasie 40 procent respondentów wymieniało wzrost cen jako swój główny problem. "Obawy konsumentów o dalszy wzrost cen utrwalają się" – powiedział ekspert McKinsey, Marcus Jacob, cytowany przez agencję dpa.

Strach przed wojną na Ukrainie został natomiast zepchnięty na dalszy plan. Gdy w kwietniu jeden na trzech respondentów (34 procent) wymienił inwazję Rosji na Ukrainę jako swój największy problem, to w czerwcowym badaniu uczynił to tylko jeden na czterech (24 procent). Pomimo obecnych wysokich wskaźników zakażeń, tylko cztery procent respondentów wymieniło pandemię Covid-19 jako swoje największe zmartwienie.

Inflacja winduje ceny

Jak wynika z badania, rosnące ceny już teraz mają zauważalny wpływ na codzienne życie wielu osób w Niemczech. "Zdecydowana większość – 73 procent - zmieniła już swoje zachowania zakupowe, by zaoszczędzić" – poinformował Jacob. Zamiast drogich markowych artykułów, w wózkach sklepowych częściej lądują marki własne sieci handlowych. Zamiast w supermarketach czy sklepach specjalistycznych ludzie częściej robią zakupy w dyskontach. "Ten trend przyspiesza" – stwierdził ekspert.

inflacja

Niemcy oszczędzają

Ponieważ więcej pieniędzy trzeba wydać na benzynę i jedzenie, według firmy McKinsey ludzie oszczędzają także na ubraniach i butach, ale również na meblach i elektronice. Mniej pieniędzy jest też odkładanych. W badaniu 59 proc. respondentów stwierdziło, że teraz zwróciłoby większą uwagę na zużycie energii we własnych domach.

Czytaj także: Inflacja pozostanie wysoka, ale na jak długo? Ekspert tłumaczy

PAP/fot.pixabay
 
 

swiatrolnika.info 2023