Talk icon

Informacje

05-07-2022

Autor: Karol Pepliński

IMGW: Wtorek burzowy i wietrzny. Na południu i wschodzie nawet 90 km/h

IMGW

Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska prognozuje, że we wtorek na południowym wschodzie wystąpią intensywne burze, a wiatr w porywach może osiągnąć 90 km/h.

Polska jest w płytkiej zatoce związanej z niżem nad Norwegią; z zachodu na wschód kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie, tylko na krańcach południowo-wschodnich pozostaje jeszcze upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Prognoza IMGW na wtorek

Zgodnie z prognozą pogody przygotowaną przez synoptyk IMGW Grażynę Dąbrowską, we wtorek w ciągu dnia na południowym wschodzie będą intensywne burze, w których spadnie 20-40 mm deszczu na metr kwadratowy. Dodała, że porywy wiatru podczas burz osiągną nawet 80 km/h. Zaznaczyła, ża "niewykluczone, że gdzieś lokalnie może to być 90 km/h".

Prognozowana temperatura maksymalna w ciągu dnia wskazuje, że na krańcach południowo-wschodnich będzie ciepło. Tam termometry mogą wskazać 30 stopni Celsjusza, natomiast na pozostałym obszarze kraju będzie chłodniej: od 20 st. C w strefie nadmorskiej, około 25 stopni na przeważającym obszarze. W rejonach podgórskich, szczególnie Karpat do 17 st. C. Dodała, że wiatr będzie słaby i umiarkowany - z kierunków zachodnich i północnych.

Prognoza synoptyczna zakłada, że w nocy w południowo-wschodniej połowie kraju będzie przelotny deszcz, zaś na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich mogą się pojawić burze.

,,W tych burzach może spaść lokalnie od 20 do 40 mm deszczu na metr kwadratowy. Porywy wiatru do 75 km/h, natomiast cała północ i zachód z zachmurzeniem umiarkowanym i tutaj nie powinny występować opady" – wskazała Grażyna Dąbrowska.

Zaznaczyła, że w nocy temperatura będzie się wahać od 11 stopni Celsjusza na Pomorzu wschodnim i w rejonie zalewu wiślanego do 15-17 st. C na krańcach południowo-wschodnich.

,,Wiatr słaby i umiarkowany, północny i zachodni" – stwierdziła Grażyna Dąbrowska.

imgw

Czytaj też: Szczeniak uratowany przez Policję. Właściciel zostawił go w aucie

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023