Talk icon

Informacje

20-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

IMGW: Weekendowe burze i ulewy mogą doprowadzić do podtopień

IMGW

Przez burze i ulewy, które prognozujemy na weekend, gwałtownie wzrosną stany wód, w miastach możliwe będą podtopienia – przekazało IMGW.

Jak zaznaczył synoptyk hydrolog Dariusz Witkowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej “w związku z tymi prognozowanymi burzami zostały już wydane ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia na gwałtowne wzrosty stanów wody dla rzek i obszarów w zachodniej części kraju”.

IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia

Synoptyk hydrolog z IMGW zwrócił uwagę, że przed nami weekend z dynamiczną pogodą. 

"Dominować będą burze i towarzyszące im silne opady deszczu, lokalnie sięgające do 40 mm za 12 godzin. Burze będą przemieszczały się od zachodu na wschód" - wyjaśnił.

"W związku z tymi prognozowanymi burzami zostały już wydane ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia na gwałtowne wzrosty stanów wody dla rzek i obszarów w zachodniej części kraju" – zaznaczył Witkowski. W kolejnych dniach ostrzeżenia obejmą centralną i wschodnią Polskę.

IMGW

W miastach możliwe są lokalne podtopienia

Synoptyk IMGW przypomniał, że ulewy są niebezpieczne zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. 

"Tam możliwe będą lokalne podtopienia. Niewydolność kanalizacji miejskiej może powodować, że zostaną zalane ulice, obszary pod wiaduktami" - wskazał.

Witkowski zwrócił też uwagę, że w przypadku kulminacji opadów z piątku, soboty i niedzieli na tym samym obszarze – głównie w województwach opolskim, śląskim, świętokrzyskim i łódzkim – wody mogą sięgać stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

Jak zaznaczył Witkowski, taka pogoda może trochę poprawić sytuację pod względem suszy hydrologicznej, jednak będzie to raczej poprawa krótkotrwała. Po weekendzie opady deszczu prognozowane są tylko na południu kraju i nie będą gwałtowne. Od połowy tygodnia ma już nie padać, zrobi się cieplej.

Czytaj też: IMGW: Tegoroczny sierpień już bije rekordy gorąca

PAP/fot.gov

swiatrolnika.info 2022