Talk icon

Informacje

19-08-2022

Autor: Karol Pepliński

IMGW: W piątek lekkie ochłodzenie w północno-zachodniej Polsce

IMGW

Synoptyk IMGW Jakub Gawron prognozuje, że w piątek na krańcach północno-zachodnich zrobi się nieco chłodniej i temperatura spadnie poniżej 30 stopni.

Z kolei we wschodniej połowie kraju kontynuacja słonecznej i upalnej pogody. Europa Zachodnia i Wschodnia będzie pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą płytkie niże. Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia z lokalnym ośrodkiem niżowym oraz strefą zbieżności na zachodzie kraju. Z południa będzie napływać bardzo ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Prognoza IMGW na piątek

,,W ciągu dnia strefa zachmurzenia i burz będzie się przesuwać z krańców zachodnich w kierunku centralnej Polski. We wschodniej połowie kraju kontynuacja słonecznej i upalnej pogody" – przekazał synoptyk.

W zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Na tym terenie możliwe przelotne opady deszczu oraz burze.

,,Te burze będą miejscami bardzo gwałtowne i będą im towarzyszyć opady gradu i opady deszczu do 30 a nawet 40 mm i porywy wiatru do 90 km/h" – zaznaczył synoptyk dodając, że lokalnie mogą się zdarzyć porywy nawet do 100 km/h.

,,W piątek zrobi się chłodniej, chociaż w ciągu dnia to tylko na krańcach północno-zachodnich będzie temperatura poniżej 30 stopni. W kolejnych dniach będzie to ochłodzenie postępować w głąb kraju" – przekazał synoptyk.

W piątek jeszcze na przeważającym obszarze kraju będzie upalnie, bo, jak prognozuje synoptyk, temperatura maksymalna wyniesie od 30 st. na północy i północnym wschodzie do nawet 35 stopni na południu kraju.

,,Jedynie na północnym zachodzie Polski trochę chłodniej 27-29 stopni. Najchłodniej na zachodnim wybrzeżu tutaj 23-26 stopni" – podkreślił Gawron.

Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, głównie południowo wschodni ale na zachodzie kraju już skręcający na kierunki zachodnie. W sobotę strefa burz będzie się przemieszczać dalej w kierunku pasa od zatoki Gdańskiej po Małopolskę.

,,I już na zachodzie Polski w sobotę temperatura wyniesie 22-25 stopni. Upały zostaną na wschodzie, a na zachodzie będzie zdecydowanie chłodniej" – przekazał synoptyk.

imgw

Czytaj też: IMGW: Tegoroczny sierpień już bije rekordy gorąca

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2022